WeCreativez WhatsApp Support - en to id_ID translation catalogue (219 entries)

en: %s to display current page title in chat.<br>%s to display current page URL in chat.<br>%s to break the line into a new line.
id_ID: %s untuk menampilkan judul halaman saat ini dalam obrolan. <br>%s untuk menampilkan URL halaman saat ini dalam obrolan. <br>%s untuk memecah baris menjadi baris baru.

en: <strong>N/A</strong> means not applicable for the selected layout.
id_ID: <strong> N/A </strong> berarti tidak berlaku untuk tata letak yang dipilih.

en: About Support.
id_ID: Tentang Dukungan.

en: Action
id_ID: Tindakan

en: Activate
id_ID: Mengaktifkan

en: Activate Plugin
id_ID: Aktifkan Plugin

en: Add Support Person
id_ID: Tambahkan Dukungan Orang

en: Add support person image
id_ID: Tambahkan gambar orang dukungan

en: After Add to Cart Button
id_ID: Setelah Tambahkan ke Keranjang Tombol

en: After Short Description
id_ID: Setelah Deskripsi Singkat

en: Appearance
id_ID: Penampilan

en: Are you sure?
id_ID: Apakah kamu yakin?

en: Available
id_ID: Tersedia

en: Away
id_ID: Jauh

en: Basic Settings
id_ID: Pengaturan dasar

en: Bottom Center
id_ID: Tengah bawah

en: Bottom Left
id_ID: Kiri bawah

en: Bottom Right
id_ID: Kanan bawah

en: Button Background Color
id_ID: Warna Latar Tombol

en: Button Bold Text
id_ID: Tombol Teks Tebal

en: Button Color
id_ID: Warna Tombol

en: Button Font Style
id_ID: Tombol Font Style

en: Button Generator
id_ID: Generator tombol

en: Button Label
id_ID: Label Tombol

en: Button Location
id_ID: Lokasi Tombol

en: Button Text
id_ID: Teks Tombol

en: Button Text Color
id_ID: Warna Teks Tombol

en: Button Type
id_ID: Jenis Tombol

en: Change button background color.
id_ID: Ubah warna latar tombol.

en: Change button text color.
id_ID: Ubah warna teks tombol.

en: Chat Link
id_ID: Tautan Obrolan

en: Check for updates
id_ID: Periksa pembaruan

en: Choose the location of product query button.
id_ID: Pilih lokasi tombol permintaan produk.

en: City
id_ID: Kota

en: Complete Analytics
id_ID: Analisis Lengkap

en: Contact Us
id_ID: Hubungi kami

en: Contact us via Envato
id_ID: Hubungi kami melalui Envato

en: Content
id_ID: Konten

en: Copy HTML and paste wherever you want. Have fun! :)
id_ID: Salin HTML dan tempel ke mana pun Anda mau. Selamat bersenang-senang! :)

en: Copy link and share. Have fun! :)
id_ID: Salin tautan dan bagikan. Selamat bersenang-senang! :)

en: Copy shortcode and paste wherever you want. Have fun! :)
id_ID: Salin shortcode dan tempel ke mana pun Anda mau. Selamat bersenang-senang! :)

en: Country
id_ID: Negara

en: Customer Support.
id_ID: Dukungan Pelanggan.

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Deactivate
id_ID: Menonaktifkan

en: Delete
id_ID: Menghapus

en: Delete Complete Analytics
id_ID: Hapus Analisis Lengkap

en: Delete Plugin Setting
id_ID: Hapus Pengaturan Plugin

en: Developer Settings
id_ID: Pengaturan Pengembang

en: Device Type
id_ID: Tipe perangkat

en: Display On Desktop
id_ID: Tampilan Di Desktop

en: Display On Mobile
id_ID: Tampilan Di Seluler

en: Display On Mobile
id_ID: Tampilan Di Seluler

en: Display button when scroll length matched with above value.
id_ID: Tombol tampilan ketika panjang gulir cocok dengan nilai di atas.

en: Display on desktop/laptop
id_ID: Tampilan di desktop / laptop

en: Display on mobile devices
id_ID: Tampilan di perangkat seluler

en: Enable / Disable product support button on WooCommerce single product page.
id_ID: Aktifkan / Nonaktifkan tombol dukungan produk pada halaman produk tunggal WooCommerce.

en: Enable Layout Gradient
id_ID: Aktifkan Gradien Tata Letak

en: Enable RTL
id_ID: Aktifkan RTL

en: Enable this option if you what to display an icon instead of text button on mobile.
id_ID: Aktifkan opsi ini jika Anda ingin menampilkan ikon alih-alih tombol teks di ponsel.

en: Enable/ Disable
id_ID: Aktifkan / Nonaktifkan

en: Enable/ Disable GDPR compliant.
id_ID: Aktifkan / Nonaktifkan sesuai dengan GDPR.

en: Enable/ Disable popup background gradient.
id_ID: Aktifkan / Nonaktifkan gradien latar belakang popup.

en: Enter Envato Purchase Code
id_ID: Masukkan Kode Pembelian Envato

en: Enter Message
id_ID: Masukkan Pesan

en: Enter a message that you will receive when someone clicks on the link.
id_ID: Masukkan pesan yang akan Anda terima ketika seseorang mengklik tautan.

en: Enter button label.
id_ID: Masukkan label tombol.

en: Enter mobile phone number with the international country code, without "+" character
id_ID: Masukkan nomor ponsel dengan kode negara internasional, tanpa karakter "+"

en: Enter mobile phone number with the international country code, without "+" character. Example:  911234567890 for (+91) 1234567890
id_ID: Masukkan nomor ponsel dengan kode negara internasional, tanpa karakter "+". Contoh: 911234567890 untuk (+91) 1234567890

en: Enter mobile phone number with the international country code, without '+' character.
id_ID: Masukkan nomor ponsel dengan kode negara internasional, tanpa karakter '+'.

en: Enter mobile phone number with the international country code, without + character. Example:  911234567890 for (+91) 1234567890
id_ID: Masukkan nomor ponsel dengan kode negara internasional, tanpa karakter +. Contoh: 911234567890 untuk (+91) 1234567890

en: Enter support person title/designation.
id_ID: Masukkan judul/penunjukan orang dukungan.

en: Enter the QR image size in pixel.
id_ID: Masukkan ukuran gambar QR dalam piksel.

en: Enter the label of custom event to track on Facebook pixel.
id_ID: Masukkan label acara khusus untuk dilacak di Facebook pixel.

en: Enter the label of the event.
id_ID: Masukkan label acara.

en: Enter the name of custom event to track on Facebook pixel.
id_ID: Masukkan nama acara khusus untuk dilacak di Facebook pixel.

en: Enter the name of custom the event to track on Google Analytics.
id_ID: Masukkan nama kustom acara untuk dilacak di Google Analytics.

en: Enter the name of support person.
id_ID: Masukkan nama orang yang mendukung.

en: Enter the name of the event category.
id_ID: Masukkan nama kategori acara.

en: Enter the placeholder text for asking WhatsApp number from visitors.
id_ID: Masukkan teks placeholder untuk meminta nomor WhatsApp dari pengunjung.

en: Enter the popup auto display time in seconds
id_ID: Masukkan waktu tampilan otomatis popup dalam hitungan detik

en: Enter the title / designation of support person.
id_ID: Masukkan judul / sebutan orang yang mendukung.

en: Enter the value of x-axis ( horizontal ) widget spacing.
id_ID: Masukkan nilai jarak sumbu x (horizontal) widget.

en: Enter the value of y-axis ( vertical ) widget spacing.
id_ID: Masukkan nilai jarak sumbu y (vertikal) widget.

en: Enter your WhatsApp group chat ID
id_ID: Masukkan ID obrolan grup WhatsApp Anda

en: Exclude by products
id_ID: Kecualikan berdasarkan produk

en: Exclude popup on Pages
id_ID: Kecualikan munculan di Halaman

en: FB & GA Analytics
id_ID: Analisis FB & GA

en: FB Event
id_ID: Acara FB

en: FB Event Label
id_ID: Label Acara FB

en: Facebook Click Tracking
id_ID: Pelacakan Klik Facebook

en: Facebook Pixel Analytics
id_ID: Analisis Pixel Facebook

en: Facebook and Google Analytics
id_ID: Facebook dan Google Analytics

en: Friday
id_ID: Jumat

en: Full Width Button
id_ID: Tombol Lebar Penuh

en: GA Event
id_ID: Acara GA

en: GA Event Category
id_ID: Kategori Acara GA

en: GA Event Label
id_ID: Label Acara GA

en: GDPR Message
id_ID: Pesan GDPR

en: GDPR Setting
id_ID: Pengaturan GDPR

en: Generate Now
id_ID: Hasilkan Sekarang

en: Generated HTML
id_ID: HTML yang dihasilkan

en: Generated Link
id_ID: Tautan yang Dihasilkan

en: Generated Shortcode
id_ID: Kode pendek yang dibuat

en: Google Click Analytics
id_ID: Analisis Klik TotalGoogle Click Analytics

en: Google Event Tracking
id_ID: Google Pelacakan Peristiwa

en: Group Chat ID
id_ID: ID Obrolan Kelompok

en: Group Invitation Button
id_ID: Tombol Undangan Grup

en: Group Invitation Link
id_ID: Tautan Undangan Grup

en: Hello...
id_ID: Halo...

en: Hire Now
id_ID: Pekerjakan Sekarang

en: I've already left a review
id_ID: Saya sudah meninggalkan ulasan

en: If you leave it blank than, trigger button shown as only icon.
id_ID: Jika Anda membiarkannya kosong, tombol pemicu ditampilkan hanya sebagai ikon.

en: If you need instant support then choose following options. Our support will reply as soon as possible after you send us a message.
id_ID: Jika Anda memerlukan dukungan instan maka pilih opsi berikut. Dukungan kami akan membalas sesegera mungkin setelah Anda mengirim pesan kepada kami.

en: If you want to delete plugin settings stored in database then enable this option and then click on the save changes button. Now delete the plugin from your plugins page.
id_ID: Jika Anda ingin menghapus pengaturan plugin yang tersimpan dalam database, aktifkan opsi ini dan kemudian klik tombol simpan perubahan. Sekarang hapus plugin dari halaman plugin Anda.

en: In px ( pixels ) only. Default 12px.
id_ID: Hanya dalam px (piksel). 12px default.

en: Include popup on Pages
id_ID: Sertakan munculan di Halaman

en: Input Placeholder Text
id_ID: Masukkan Teks Placeholder

en: Input placeholder.
id_ID: Masukan placeholder.

en: Internet Service Provider
id_ID: Penyedia layanan internet

en: Layout Background Color
id_ID: Warna Latar Letak Latar

en: Layout Text Color
id_ID: Warna Teks Tata Letak

en: Leave A Review?
id_ID: Tinggalkan Review?

en: License Agreement
id_ID: Perjanjian lisensi

en: Link Generator
id_ID: Generator Tautan

en: Link Type
id_ID: Jenis Tautan

en: Message
id_ID: Pesan

en: Monday
id_ID: Senin

en: More information about %s
id_ID: Informasi lebih lanjut tentang% s

en: Need Customization? Hire an Expert.
id_ID: Butuh Kustomisasi? Pekerjakan Pakar.

en: Need our help?
id_ID: Perlu bantuan kami?

en: Never show again
id_ID: Jangan pernah muncul lagi

en: No
id_ID: Tidak

en: Number
id_ID: Jumlah

en: Number Placeholder Text
id_ID: Teks Placeholder Angka

en: Organization Name
id_ID: Nama Organisasi

en: Please enter your purchase code. Purchasing plugin license also grants access to premium support. Use one license per domain please!
id_ID: Silakan masukkan kode pembelian Anda. Membeli lisensi plugin juga memberikan akses ke dukungan premium. Tolong gunakan satu lisensi per domain!

en: Plugin Support
id_ID: Dukungan Plugin

en: Pre Populate Message
id_ID: Pre Mengisi Pesan

en: Pre Populated Message
id_ID: Pesan Pra Populasi

en: Predefined Text
id_ID: Teks yang telah ditentukan sebelumnya

en: Privacy page
id_ID: Halaman privasi

en: Product Query
id_ID: Permintaan Produk

en: Product Support Button
id_ID: Tombol Dukungan Produk

en: QR Image Size
id_ID: Ukuran Gambar QR

en: Region
id_ID: Wilayah

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Scan QR to talk us via WhatsApp
id_ID: Pindai QR untuk berbicara dengan kami melalui WhatsApp

en: Schedule
id_ID: Susunan acara

en: Schedule by days to show WhatsApp Support Popup. Time format HH:MM:SS
id_ID: Jadwalkan berdasarkan hari untuk menampilkan Popup Dukungan WhatsApp. Format waktu HH:MM:SS

en: Schedule by days to show contact person availablity. Time format HH:MM
id_ID: Jadwalkan berdasarkan hari untuk menunjukkan ketersediaan contact person. Format waktu HH:MM

en: Scroll Length
id_ID: Panjang Gulir

en: Select Layout
id_ID: Pilih Layout

en: Select your layout.
id_ID: Pilih tata letak Anda.

en: Select your privacy page.
id_ID: Pilih halaman privasi Anda.

en: Set popup layout background color.
id_ID: Setel warna latar belakang tata letak popup.

en: Set popup layout text color.
id_ID: Setel warna teks tata letak popup.

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings saved.
id_ID: Pengaturan disimpan.

en: Settings saved. If you changed the layout then please go to <a href="%s">Manage Support Persons</a> to add or modify the support persons.
id_ID: Pengaturan disimpan. Jika Anda mengubah tata letak maka silakan buka <a href="%s"> Kelola Orang Dukungan </a> untuk menambah atau memodifikasi orang-orang yang mendukung.

en: Show Only Icon on Mobile
id_ID: Tampilkan Hanya Ikon di Seluler

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: Support Button
id_ID: Tombol Dukungan

en: Support Contact Number
id_ID: Nomor Kontak Dukungan

en: Support Group ID
id_ID: Mendukung ID Grup

en: Support Number
id_ID: Nomor Dukungan

en: Support Person Contact
id_ID: Dukungan Orang Kontak

en: Support Person Image
id_ID: Dukungan Orang Gambar

en: Support Person Name
id_ID: Nama Pendukung Orang

en: Support Person Title
id_ID: Judul Dukungan Orang

en: Support Pre Message
id_ID: Mendukung Pesan Awal

en: Sure! I'd love to!
id_ID: Yakin! Dengan senang hati!

en: Theme Default
id_ID: Default Tema

en: There is no changelog available.
id_ID: Tidak ada changelog yang tersedia.

en: This is what you will receive when user sent message first time.
id_ID: Ini adalah apa yang akan Anda terima ketika pengguna mengirim pesan pertama kali.

en: This will automatically append the following options along with user text.
id_ID: Ini secara otomatis akan menambahkan opsi berikut bersama dengan teks pengguna.

en: This will expand button to full width.
id_ID: Ini akan memperluas tombol ke lebar penuh.

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: Timezone
id_ID: Zona waktu

en: Top Center
id_ID: Pusat Teratas

en: Top Left
id_ID: Kiri Atas

en: Top Right
id_ID: Kanan atas

en: Total Clicks
id_ID: Klik Total

en: Total Clicks Analytics
id_ID: Analisis Klik Total

en: Total Clicks By Desktop/ Laptop
id_ID: Klik Total Menurut Desktop / Laptop

en: Total Clicks By Mobile
id_ID: Klik Total Dengan Seluler

en: Trigger Button Text
id_ID: Teks Tombol Pemicu

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: Unknown update checker status "%s"
id_ID: Status pemeriksa pembaruan tidak dikenal "% s"

en: Upload support person image
id_ID: Unggah gambar dukungan orang

en: Upload support person image.
id_ID: Unggah gambar dukungan orang.

en: Use %s shortcode for product title and %s for product URL
id_ID: Gunakan %s shortcode untuk judul produk dan %s untuk URL produk

en: Use shortcode %s to add privacy page link.
id_ID: Gunakan shortcode %s untuk menambahkan tautan halaman privasi.

en: View details
id_ID: Melihat rincian

en: Visitors IP
id_ID: IP Pengunjung

en: Visual Representation
id_ID: Representasi Visual

en: We hope you've enjoyed using %s Would you consider leaving us a review on %s
id_ID: Kami harap Anda menikmati menggunakan %s Akankah Anda mempertimbangkan untuk memberi kami ulasan tentang %s

en: We know it’s not easy to find a reliable WordPress expert at a price you can afford. We have a hand-picked team of professional, reliable, experienced and FRIENDLY experts.
id_ID: Kami tahu tidak mudah untuk menemukan pakar WordPress yang andal dengan harga yang terjangkau. Kami memiliki tim ahli yang profesional, andal, berpengalaman, dan RAMAH.

en: WeCreativez WhatsApp Support - Analytics
id_ID: Dukungan WeCreativez WhatsApp - Analytics

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Welcome Messages
id_ID: Pesan Selamat Datang

en: Welcome message from Support. Sometime this can be use as pre message.
id_ID: Pesan sambutan dari Dukungan. Terkadang ini bisa digunakan sebagai pesan awal.

en: WhatsApp Support Button
id_ID: Tombol Dukungan WhatsApp

en: Where is my purchase code?
id_ID: Di mana kode pembelian saya?

en: WordPress WhatsApp Support plugin provides better and easy way to communicate visitors and customers directly to your support person.
id_ID: Plugin WordPress WhatsApp Support memberikan cara yang lebih baik dan mudah untuk mengomunikasikan pengunjung dan pelanggan secara langsung kepada orang yang Anda dukung.

en: X-axis Offset
id_ID: Offset sumbu-X

en: Y-axis Offset
id_ID: Sumbu Y-offset

en: Yes
id_ID: Iya nih

en: You can enable RTL ( Right to Left ) if your website has language like Arabic, Persian and Hebrew.
id_ID: Anda dapat mengaktifkan RTL (Kanan ke Kiri) jika situs web Anda memiliki bahasa seperti Arab, Persia dan Ibrani.

en: You can enable or disable facebook pixel click tracking.
id_ID: Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan pelacakan klik piksel facebook.

en: You can enable or disable google event click tracking.
id_ID: Anda dapat mengaktifkan atau menonaktifkan pelacakan klik acara Google.

en: You can exclude or turn off WhatsApp product query button by categories.
id_ID: Anda dapat mengecualikan atau mematikan tombol permintaan produk WhatsApp berdasarkan kategori.

en: You can exclude or turn off WhatsApp product query button by products.
id_ID: Anda dapat mengecualikan atau mematikan tombol permintaan produk WhatsApp berdasarkan produk.

en: Your selected time zone is %s
id_ID: Zona waktu yang Anda pilih adalah %s

en: ZIP Code
id_ID: Kode Pos

en: https://wecreativez.com/
id_ID: http://wecreativez.com/

[ctx: the plugin title]
en: A new version of the %s plugin is available.
id_ID: Versi baru dari plugin %s tersedia.

[ctx: the plugin title]
en: Could not determine if updates are available for %s.
id_ID: Tidak dapat menentukan apakah pembaruan tersedia untuk %s.

[ctx: the plugin title]
en: The %s plugin is up to date.
id_ID: Plugin %s terbaru.
