TM WooCommerce Extra Product Options - en to fr_FR translation catalogue (1085 entries)

en: "%s" is a required field.
fr_FR: "%s" est un champ requis.

en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart %2$s.
fr_FR: %1$s a été retiré de votre panier parce qu’il a depuis été modifié. Vous pouvez l’ajouter à votre panier %2$s.

en: %s does not exist.
fr_FR: %s n’existe pas.

en: %s has been updated. | %s have been updated.
fr_FR[0]: %s a été mis à jour.
fr_FR[1]: %s posts mis à jour.

en: %s is not a valid image file!
fr_FR: %s est pas un fichier image valide!

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
fr_FR[0]: %s post déplacé dans la corbeille.
fr_FR[1]: %s posts déplacés dans la corbeille.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
fr_FR[0]: %s non mis à jour, quelqu’un est en train de le modifier.
fr_FR[1]: %s posts non mis à jour, quelqu’un est en train de les modifier.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
fr_FR[0]: %s post supprimé définitivement.
fr_FR[1]: %s posts supprimés définitivement.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
fr_FR[0]: %s post restauré depuis la corbeille.
fr_FR[1]: %s posts restaurés depuis la corbeille.

en: %s post updated. | %s posts updated.
fr_FR[0]: %s post mis à jour.
fr_FR[1]: %s posts mis à jour.

en: %s removed along with all of its associated products!
fr_FR: %s enlevé avec tous ses produits associés!

en: %sImportant:%s Please run WooCommerce updater before using WooCommerce TM Extra Product Options.
fr_FR: %s Important : %s Merci de bien vouloir lancer le module de mise à jour de WooCommerce avant d’utiliser les options supplémentaires des produits TM de WooCommerce.

en: %sImportant:%s WooCommerce Extra Checkout Options has been deactivated because it is not compatible with the current version of WooCommerce Extra product Options.
fr_FR: %sImportant: %s les options WooCommerce extra Checkout ont été désactivées car elles ne sont pas compatibles avec la version actuelle des options de produits WooCommerce extra.

en: %sImportant:%s WooCommerce TM Extra Product Options requires WordPress %s or later.
fr_FR: %s Important : %s Les options supplémentaires des produits TM de WooCommerce requièrent WordPress %s. ou une version ultérieure.

en: %sImportant:%s Your version of WooCommerce Extra Checkout Options is not supported. Please update to the latest version.
fr_FR: %s Important : %s Le plugin multilingue de WooCommerce n’est pas supporté et provoquera une perte de données.

en: (Copy)
fr_FR: (Copie)

en: (No title)
fr_FR: (Aucun titre)

en: (no title)
fr_FR: (sans titre)

en: A number of days from today.
fr_FR: Un nombre de jours à partir d’aujourd’hui.

en: ALL categories
fr_FR: TOUTES les catégories

en: ALL products
fr_FR: Tous les produits

en: Above field
fr_FR: Dessus du champ

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Activate License
fr_FR: Activer la Licence

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Extra Option
fr_FR: Ajouter des options supplémentaires

en: Add Global Form
fr_FR: Ajouter un formulaire global

en: Add New Global Form
fr_FR: Ajouter un nouveau formulaire global

en: Add categories to include all their associated products.
fr_FR: Ajouter des catégories pour inclure tous leurs produits associés.

en: Add element
fr_FR: Ajout d’élément

en: Add element in a new section
fr_FR: Ajouter un élément dans une nouvelle section

en: Add item
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add section
fr_FR: Ajouter une section

en: Add the products individually.
fr_FR: Ajouter les produits individuellement.

en: Add to cart
fr_FR: Ajouter au panier

en: Add to cart button on floating totals box
fr_FR: Ajouter au panier le bouton des totaux de la boîte flottante

en: Add translation to %s
fr_FR: Ajout de la traduction à %s

en: Additional Options text replacement
fr_FR: Remplacement du texte des options additionnelles

en: Additional options
fr_FR: Voir les options

en: Advanced display
fr_FR: Affichage avancé

en: After
fr_FR: Après

en: After Local Options
fr_FR: Après Options locales

en: After add to cart button
fr_FR: Après le bouton d’ajout au panier

en: After cart form
fr_FR: Après le formulaire du panier

en: After product
fr_FR: Après le produit

en: After product image
fr_FR: Après l’image du produit

en: After product summary
fr_FR: Après le récapitulatif produit

en: After the element
fr_FR: Après l’élément

en: All
fr_FR: Tout

en: Allowed file types
fr_FR: Types de fichiers autorisés

en: Alphanumeric
fr_FR: Alphanumérique

en: Alphanumeric Unicode
fr_FR: Unicode alphanumérique

en: Alphanumeric Unicode or Space
fr_FR: Unicode ou espace alphanumérique

en: Alter generated product structured data
fr_FR: Modifier les données structurées des produits générés

en: Alters the generated product structured data. This may produce wrong results if the options use conditional logic!
fr_FR: Modifie les données structurées du produit généré. Cela peut produire des résultats erronés si les options utilisent la logique conditionnelle!

en: Always show
fr_FR: Toujours afficher

en: Always show only Final total (Price x Quantity)
fr_FR: Toujours afficher uniquement le total final (prix x quantité)

en: Always use unique values on cart for elements
fr_FR: Utilisez toujours des valeurs uniques sur le chariot pour les éléments

en: Always visible
fr_FR: Toujours visible

en: Animation delay
fr_FR: Vitesse de l'animation

en: Any
fr_FR: N’importe

en: Append new elements
fr_FR: Ajouter de nouveaux éléments

en: Applied on
fr_FR: Appliqués à

en: April
fr_FR: Avril

en: Are you sure you want to clone this item?
fr_FR: Voulez-vous vraiment dupliquer cet élément ?

en: Are you sure you want to delete this file?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier ?

en: Are you sure you want to delete this folder and all of its contents?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer ce dossier et tout ce qu’il contient ?

en: Are you sure you want to delete this item?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet élément ?

en: Are you sure you want to remove this option?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette option?

en: Attach the price to the order making it independent of the product quantity.
fr_FR: Attachez le prix à la commande, ce qui le rend indépendant de la quantité du produit.

en: Attach upload files to emails
fr_FR: Joindre des fichiers de téléchargement aux emails

en: Attribute Label
fr_FR: Attribut du Label

en: Attribute element class name
fr_FR: Nom de classe de l’attribut de l’élément

en: Attribute:
fr_FR: Attribut :

en: Attributes missing. Please DELETE this extra option:
fr_FR: Attributs manquants. Merci de SUPPRIMER cette option supplémentaire :

en: August
fr_FR: Août

en: Auto hide price if zero
fr_FR: Cacher automatiquement le prix si le total est égal à zéro

en: Awaiting product image
fr_FR: En attente de l’image du produit

en: Base original price type according to
fr_FR: Type de prix d’origine de base selon

en: Before
fr_FR: Avant

en: Before Local Options
fr_FR: Avant Options locales

en: Before add to cart button
fr_FR: Avant le bouton d’ajout au panier

en: Before adding Extra Options in this mode, add and save some attributes on the Attributes tab.
fr_FR: Avant d’ajouter des options supplémentaires dans ce mode, ajoutez et enregistrez certains attributs sur l’onglet Attributs.

en: Before adding Extra Product Options, add and save some attributes on the Attributes tab.
fr_FR: Avant d’ajouter des options supplémentaires, ajoutez et sauvegardez quelques attributs dans la table Attributs.

en: Before cart form
fr_FR: Avant le formulaire du panier

en: Before product
fr_FR: Avant le produit

en: Before product summary
fr_FR: Avant le récapitulatif produit

en: Before the element
fr_FR: Avant l’élément

en: Below field
fr_FR: Champ du dessous

en: Bottom
fr_FR: En dessous

en: Bottom left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom of screen
fr_FR: Bas de l’écran

en: Bottom right
fr_FR: En bas à droite

en: Box
fr_FR: Boite

en: Builder
fr_FR: Constructeur

en: CSS code
fr_FR: Code CSS

en: CSS settings
fr_FR: Paramètres CSS

en: Calendar close button text replacement
fr_FR: Remplacement du texte du bouton de fermeture du calendrier

en: Calendar today button text replacement
fr_FR: Texte du bouton Aujourd’hui du calendrier

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cannot apply rules on this element or section since there are not any value configured elements on other sections, or no other sections found.
fr_FR: Vous ne pouvez pas appliquer les règles de cet élément ou de l’article car il n’y a pas d’éléments de valeur configurée sur d’autres sections, ou pas d’autres sections trouvés.

en: Cannot deactivate. Purchase code is not valid for your saved license key!
fr_FR: Impossible de désactiver. Le code d’achat n’est pas valide pour votre clé de sauvegarde de licence !

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Cart Field Display
fr_FR: Affichage du champ panier

en: Cart field/value separator
fr_FR: Séparateur de valeur de champ

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Change original product price
fr_FR: Changer le prix d'origine du produit

en: Change variation price
fr_FR: Modifier le prix de la variation

en: Changes product image
fr_FR: Changer l’image du produit

en: Changing this will only affect future uploads.
fr_FR: Changer ceci n’affectera que vos futurs chargements.

en: Characters remaining text
fr_FR: Caractères restant dans le texte

en: Cheatin&#8217; uh?
fr_FR: On essaye de tricher, hein ?

en: Check show quantity selector only for elements with a value.
fr_FR: Cocher le sélecteur qui affiche les quantités uniquement pour les éléments ayant une valeur.

en: Check this only if you are getting server errors on checkout.
fr_FR: Cochez cette case seulement si vous obtenez des erreurs de serveur sur lors du passage en caisse.

en: Check this to alter the price display of a product when it has extra options with prices.
fr_FR: Cochez cette case pour modifier l&#39;affichage de prix d&#39;un produit quand il a des options supplémentaires avec des prix.

en: Check this to disable showing descirption as a tooltip and show it inline instead.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver l’affichage de la description comme une infobulle et montrez-le en ligne à la place.

en: Check this to force select boxes to be full width.
fr_FR: Cochez cette case pour forcer les boîtes en pleine largeur.

en: Check this to globally hide the price display if it is zero.
fr_FR: Cocher ceci pour cacher globalement le prix affiché si le total est égal à zéro.

en: Check this to hdie the choice label when using the swatch mode for radio buttons and checkboxes.
fr_FR: Afficher la description des boutons radio et des cases à cocher en ligne.

en: Check this to include the pricing of the options to the product price.
fr_FR: Cochez cette case pour inclure la tarification des options au prix du produit.

en: Check this to multiply the prices of the select box options with its quantity selector if any.
fr_FR: Cochez cette case pour modifier l&#39;affichage de prix d&#39;un produit quand il a des options supplémentaires avec des prix.

en: Check this to show the add to cart button only when at least one option is filled.
fr_FR: Cocher ceci pour afficher le bouton d’ajout au panier seulement quand au moins une option est complétée.

en: Check this to show the price of the select box options if the price type is fixed and even if the element hides the price.
fr_FR: Cochez cette case pour afficher le prix des options de la boîte de sélection si le type de prix est fixe et même si l'élément masque le prix.

en: Check this to show the price of the select box options if the price type is fixed.
fr_FR: Cochez cette case pour afficher le prix des options de la boîte de sélection si le type de prix est fixe.

en: Check to Attach upload files to emails.
fr_FR: Vérifier d'avoir joint les fichiers de téléchargement aux emails.

en: Check to disable options from being sent to emails.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver les options d'envoi aux courriels.

en: Check to disable scrolling to the element with an error
fr_FR: Cocher pour désactiver le défilement si l’élément à une erreur

en: Check to disable the convertion to png for image uploads.
fr_FR: Cochez pour désactiver la conversion en png pour les téléchargements d'images.

en: Check to enable the display of extra options on the shop page and category view. This setting is theme dependent and some aspects may not work as expected.
fr_FR: Cocher pour autoriser l’affichage des options supplémentaires sur la page shop et la vue des catégories. Ce paramètre dépend du thème et certains aspects pourraient ne pas fonctionner comme vous l’espérez.

en: Check to enable the display of the undiscounted final total
fr_FR: Cochez cette case pour activer l'affichage du total final non actualisé

en: Check to enable the inclusion of option prices to the pricing table.
fr_FR: Cochez pour permettre l’inscription des prix d’options à la table de tarification.

en: Check to enable validation feature for builder elements
fr_FR: Cocher pour autoriser la validation de fonctionnalités pour le constructeur d’éléments

en: Check to hide the uploaded file path from users (in the Order).
fr_FR: Cochez pour masquer le chemin d’accès du fichier téléchargé par les utilisateurs (dans l’ordre).

en: Check to overwrite the original product price when the price is changing.
fr_FR: Cochez pour écraser le prix d'origine du produit, lorsque le prix est variable.

en: Check to overwrite the variation price when the price is changing.
fr_FR: Cochez pour écraser la variation de prix lorsque le prix est variable.

en: Check to remove Free price label when product has extra options
fr_FR: Cocher pour retirer le label de prix gratuit lorsque le produit a des options supplémentaires

en: Check to split items with multiple values to unique lines.
fr_FR: Cochez cette case pour fractionner des éléments avec plusieurs valeurs en lignes uniques.

en: Check to strip the html tags from emails
fr_FR: Cocher pour filtrer les tags html des emails

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Checkboxes
fr_FR: Cases à cocher

en: Checked
fr_FR: Coché

en: Choose an option
fr_FR: Choisir une option

en: Choose how to determine the decimal separator for user inputs
fr_FR: Choisir comment déterminer le séparateur de décimales pour les encodages des utilisateurs

en: Choose how you want the sign of options prices to be displayed at the product page.
fr_FR: Choisissez la façon dont vous souhaitez afficher le signe des prix d’options sur la page du produit.

en: Choose how you want the sign of options prices to be displayed in cart and checkout.
fr_FR: Choisissez comment vous voulez que le signe des prix d’options soit affiché dans le panier et la caisse.

en: Choose the image for the lightbox.
fr_FR: Choisissez l&#39;image pour la lightbox.

en: Choose the image to replace the product image with.
fr_FR: Choisir l’image qui remplacera l’image du produit.

en: Choose the image to use in place of the checkbox when it is checked.
fr_FR: Choisissez l’image à utiliser à la place de la case à cocher lorsqu’il est activé.

en: Choose the image to use in place of the checkbox.
fr_FR: Choisir l’image à utiliser à la place de la case à cocher.

en: Choose the image to use in place of the radio button when it is checked.
fr_FR: Choisissez l’image à utiliser à la place de la case d’option lorsqu’il est activé.

en: Choose the image to use in place of the radio button.
fr_FR: Choisir l’image à utiliser à la place du bouton radio.

en: Choose the tax class for Fee price type on this element.
fr_FR: Choissisez la taxe pour le prix des frais supplémentaires de cet élément.

en: Choose whether the field will be validated against the choosen method.
fr_FR: Choisir lequel du champ et de la méthode choisie devra être validé.

en: Choose whether the option is enabled or not.
fr_FR: Choisissez si l’option doit est activée ou non.

en: Choose whether the user must fill out this field or not.
fr_FR: Choisir si l’utilisateur doit remplir le champ ou non.

en: Choose whether to change the product image.
fr_FR: Choisir de changer l’image du produit.

en: Choose whether to enable the lightbox on the thumbnail.
fr_FR: Choisir d’activer la lightbox sur le thumbnail.

en: Choose whether to hide the element label in the cart or not.
fr_FR: Choisissez si vous voulez masquer l&#39;étiquette d&#39;élément dans le panier ou non.

en: Choose whether to hide the element label in the floating totals box or not.
fr_FR: Choisissez si vous voulez masquer l&#39;étiquette dans la "boite de totaux flottante".

en: Choose whether to hide the element label in the order or not.
fr_FR: Choisissez si vous voulez masquer l&#39;étiquette dans la commande ou non.

en: Choose whether to hide the element value in the cart or not.
fr_FR: Choisissez de cacher la valeur de l&#39;élément dans le panier ou non.

en: Choose whether to hide the element value in the floating totals box or not.
fr_FR: Choisissez de cacher la valeur de l&#39;élément dans la boîte de totaux flottante ou non.

en: Choose whether to hide the price or not.
fr_FR: Choisir de masquer le prix ou non.

en: Choose whether to include tax for Fee price type on this element.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez inclure le prix de la taxe pour les frais supplémentaires sur cet élément.

en: Choose whether to redirect to a URL if the option is click.
fr_FR: Choisir de rediriger vers une URL si on clique sur l’option.

en: Choose whether to show or hide the attribute name.
fr_FR: Choisir d’afficher ou de masquer le nom de l’attribut.

en: Choose whether to use a color swatch in place of the element choices.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez utiliser un échantillon de couleur à la place du choix de cet élément.

en: Choose whether to use images in place of the element choices.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez utiliser des images à la place du choix de l’élément.

en: Choose which decimal separator to display on currency prices
fr_FR: Choisir quel séparateur de décimales à afficher pour les prix

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear all additional Global forms
fr_FR: Effacer toutes les formes globales supplémentaires

en: Clear cart button
fr_FR: Bouton pour vider le panier

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquer pour basculer

en: Clone form
fr_FR: Dupliquer le formulaire

en: Cloning is forbidden.
fr_FR: Le clonage est interdit.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close all
fr_FR: Tout fermer

en: Close button text replacement
fr_FR: Remplacement du texte du bouton de fermeture

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color picker
fr_FR: Sélectionneur de couleur

en: Comma separated dates according to your selected date format. (Two digits for day, two digits for month and four digits for year)
fr_FR: Une virgule sépare les dates en accord avec le format de date sélectionné. (Deux chiffres pour le jour, deux chiffres pour le mois et quatre chiffres pour l’année)

en: Comma separated dates according to your selected date format. (Two digits for day, two digits for month and four digits for year). Please note that this will override any other setting!
fr_FR: Une virgule sépare les dates en accord avec le format de date sélectionné. (Deux chiffres pour le jour, deux chiffres pour le mois et quatre chiffres pour l’année). Merci de noter que ce paramètre sera prioritairement pris en compte sur tout autre paramètre !

en: Conditional Logic
fr_FR: Logique conditionnelle

en: Consent
fr_FR: Consentement

en: Content
fr_FR: Contenu (Content)

en: Content color
fr_FR: Couleur du Contenu (Content)

en: Content position
fr_FR: Position du Contenu (Content)

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Cost
fr_FR: Coût

en: Could not complete request!
fr_FR: La requête n’a pu être complétée !

en: Could not update post in the database
fr_FR: N’a pu mettre à jour le post dans la base de donnée

en: Current value
fr_FR: Valeur actuelle

en: Custom Time format
fr_FR: Format de l’heure personnalisée

en: Custom action:
fr_FR: Action personnalisée :

en: Custom code
fr_FR: Code personnalisé

en: Custom hook
fr_FR: Hook personnalisé

en: Custom price
fr_FR: Prix personnalisé

en: Custom price (required)
fr_FR: Prix personnalisé (requis)

en: Custom types
fr_FR: Types personnalisés

en: DEV - multiple files
fr_FR: DEV - plusieurs fichiers

en: Date field
fr_FR: Champ date

en: Date field and picker
fr_FR: Champ et sélectionneur de date

en: Date format
fr_FR: Format de date

en: Date picker
fr_FR: Sélectionneur de date

en: Date picker style
fr_FR: Style du sélectionneur de date

en: Datepicker position
fr_FR: Position du Datepicker (sélectionneur de dates)

en: Datepicker size
fr_FR: Taille du Datepicker (sélectionneur de dates)

en: Datepicker theme
fr_FR: Thème du Datepicker (sélectionneur de dates)

en: Day
fr_FR: Jour

en: Day - Month - Year
fr_FR: Jour - Mois - Année

en: Day . Month . Year
fr_FR: Jour . Mois . Année

en: Day / Month / Year
fr_FR: Jour / Mois / Année

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la Licence

en: Deactivated, but the purchase code was not activated for some reason!
fr_FR: Désactivé, mais le code d'achat n'a pas été activé pour une raison quelconque!

en: December
fr_FR: Décembre

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default product
fr_FR: Produit par défaut

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Permanently
fr_FR: Supprimer de manière permanente

en: Delete all options
fr_FR: Supprimer toutes les options

en: Delete all options on the product
fr_FR: Supprimer toutes les options

en: Delete item
fr_FR: Supprimer l'(les)article(s)

en: Determine by browser local
fr_FR: Déterminer par le navigateur local

en: Digits
fr_FR: Chiffres

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable Exclude from Global Options
fr_FR: Désactiver Exclure des Options globales

en: Disable Options on Order status change
fr_FR: Désactiver les options lors du changement d'état de la commande

en: Disable PNG convert security
fr_FR: Désactiver la sécurité de conversion PNG

en: Disable but change product prices
fr_FR: Désactiver, mais changer les prix des produits

en: Disable categories
fr_FR: Désactiver les catégories

en: Disable error scrolling
fr_FR: Désactiver le défilement d’erreur

en: Disable front-end for roles
fr_FR: Désactiver l'interface pour les rôles

en: Disable lazy load images
fr_FR: Désactiver les images lazy load

en: Disable months
fr_FR: Désactiver les mois

en: Disable sending the options upon saving the order
fr_FR: Désactiver l'envoi des options lors de l'enregistrement de la commande

en: Disable weekdays
fr_FR: Désactiver les jours de la semaine

en: Disabled
fr_FR: Désactiver

en: Disabled dates
fr_FR: Désactiver les dates

en: Disabled roles for this form
fr_FR: Rôles désactivés pour ce formulaire

en: Discount
fr_FR: Remise

en: Discount string placement
fr_FR: Placement de chaîne de réduction

en: Discount type
fr_FR: Type de remise

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Display a pop-up link
fr_FR: Afficher un lien pop-up

en: Display a prefix label on product page.
fr_FR: Afficher un préfix label sur la page produit.

en: Display a suffix label on product page.
fr_FR: Afficher un suffix label sur la page produit.

en: Display as
fr_FR: Afficher en tant que

en: Display both signs
fr_FR: Afficher les deux signes

en: Display only minus sign
fr_FR: Afficher seulement le signe moins

en: Display the add to cart button on floating box.
fr_FR: Afficher l’ajouter le bouton au panier bouton de la boîte flottante.

en: Displayed decimal separator
fr_FR: Afficher le séparateur de décimales

en: Divider
fr_FR: Diviseur

en: Divider type
fr_FR: Type de diviseur

en: Docs
fr_FR: Documents

en: Done
fr_FR: Fait

en: Double click the radio button to remove its selected attribute.
fr_FR: Double cliquer sur le bouton radio pour enlever ses attributs sélectionnés.

en: Download new version from CodeCanyon
fr_FR: Télécharger une nouvelle version depuis CodeCanyon

en: Downloading package from Envato market...
fr_FR: Téléchargement du paquet du marché Envato...

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Dropdown Placeholder
fr_FR: Décrochage Placeholder

en: Dynamic Pricing & Discounts
fr_FR: Prix et réductions dynamiques

en: EPO custom action
fr_FR: EPO action personnalisée

en: Echo a custom action
fr_FR: Echo une action personnalisée

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Global Form
fr_FR: Modifier le formulaire global

en: Edit Options text replacement
fr_FR: Modifier les options du texte

en: Edit item
fr_FR: Modifier élément

en: Edit options
fr_FR: Modifier les options

en: Edit price
fr_FR: Modifier le tarif

en: Edit settings
fr_FR: Modifier les paramètres

en: Edit the %s translation
fr_FR: Modifier la %s traduction

en: Element Conditional Logic
fr_FR: Logique conditionnelle de l’élément

en: Element class name
fr_FR: Nom de classe de l’élément

en: Element container id
fr_FR: ID de l’élément

en: Element id
fr_FR: ID de l’élément

en: Elements
fr_FR: Éléments

en: Elex Dynamic Pricing & Discounts
fr_FR: Prix dynamique Elex et remises

en: Empty cart
fr_FR: Vider le panier

en: Empty cart text
fr_FR: Texte du bouton vider le panier

en: Enable
fr_FR: Autoriser

en: Enable Exclude from Global Options
fr_FR: Permettre d’exclure des Options globales

en: Enable File manager
fr_FR: Gestionnaire de fichiers

en: Enable Final total box for all products
fr_FR: Autoriser le total final de la boite pour tous les produits

en: Enable Swatch mode
fr_FR: Activer le mode Swatch

en: Enable alteration of pricing table
fr_FR: Permettre la modification du tableau des prix

en: Enable checkbox and radio styles
fr_FR: Désactiver les styles des cases à cocher et les boutons radio

en: Enable clear options button
fr_FR: Autoriser les boutons d’options vides

en: Enable conditional logic for showing or hiding this element.
fr_FR: Autoriser la logique conditionnelle pour afficher ou masquer cet élément.

en: Enable conditional logic for showing or hiding this section.
fr_FR: Autoriser la logique conditionnelle pour afficher ou masquer cette section.

en: Enable discounts on extra options
fr_FR: Permettre les réductions sur les options supplémentaires

en: Enable extra options in shop and category view
fr_FR: Autoriser les options supplémentaires dans la vue du shop et de la catégorie

en: Enable front-end for roles
fr_FR: Activer l'interface pour les rôles

en: Enable inline preview of the image that will be uploaded.
fr_FR: Activez l’aperçu en ligne de l’image qui sera téléchargée.

en: Enable original final total display
fr_FR: Permettre l’affichage du total final d'origine

en: Enable plugin for WooCommerce shortcodes
fr_FR: Autoriser le plugin pour WooCommerce shortcodes

en: Enable points display?
fr_FR: Activer l’affichage des points ?

en: Enable pop-up message on uploads
fr_FR: Activer des messages pop-up sur les téléchargements

en: Enable shortcodes in options strings
fr_FR: Autoriser les boutons d’options vides

en: Enable showing option prices in the Order
fr_FR: Désactiver l'envoi des options lors de l'enregistrement de la commande

en: Enable this at your own risk since it is not possible to calculate option discounts on the Order page.
fr_FR: Activez-le à vos risques et périls car il n’est pas possible de calculer les remises d’options sur la page commande.

en: Enable this if the product has a lot of options.
fr_FR: Activer cette option si le produit a beaucoup d’options.

en: Enable this if you are getting a 500 error when trying to complete the order in the checkout.
fr_FR: Activez cette option si vous effectuez une erreur 500 lorsque vous tentez de terminer l'ordre dans la commande.

en: Enable this to add any Fees to the unit price
fr_FR: Activez ceci pour ajouter n’importe quel frais au prix unitaire

en: Enable this to add the WooCommerce tax suffix on the totals box
fr_FR: Permettre d’ajouter le suffixe fiscal WooCommerce sur la boîte total

en: Enable this to disable lazy loading images.
fr_FR: Activez ceci pour désactiver les images de chargement paresseuses.

en: Enable this to display the unit price when the totals box is visible
fr_FR: Activez ceci pour afficher le prix unitaire lorsque la boîte totale est visible

en: Enable this to hide the builder tab on the product edit screen
fr_FR: Permettez-lui de masquer l’onglet constructeur sur l’écran de modification du produit

en: Enable this to hide the normal tab on the product edit screen
fr_FR: Activez ceci pour cacher l’onglet normal sur l’écran de modification de produit

en: Enable this to hide the settings tab on the product edit screen
fr_FR: Activez ceci pour masquer l’onglet paramètres sur l’écran de modification du produit

en: Enable validation
fr_FR: Autoriser la validation

en: Enabled
fr_FR: Activer

en: Enabled dates
fr_FR: Activer les dates

en: Enabled roles for this form
fr_FR: Rôles activés pour ce formulaire

en: Enables a pop-up when uploads are made.
fr_FR: Permet un pop-up lorsque les téléchargements sont effectués.

en: Enables or disables extra styling for checkboxes and radio buttons.
fr_FR: Activer ou désactiver les styles supplémentaires pour les cases à cocher et les boutons radio.

en: Enables or disables the clear cart button
fr_FR: Activer ou désactiver le bouton pour vider le panier

en: Enables or disables the display of options in the cart.
fr_FR: Activer ou désactiver l’affichage des options dans le panier.

en: Enables or disables the display of prices of options in the cart.
fr_FR: Activer ou désactiver l’affichages des prix des options dans le panier.

en: Enables the display of a reset button for this attribute.
fr_FR: Autoriser l’affichage d’un bouton d’annulation pour cet attribut.

en: Enabling this will allow the use of shortcodes and HTML code in the options label and dscription text.
fr_FR: L’activation de cette option permet d’utiliser des shortcodes et du code HTML dans l’étiquette d’options et le texte de Dscription.

en: Enabling this will apply the product discounts to the extra options as well.
fr_FR: Autoriser cela appliquera les réductions sur les produits aux options supplémentaires également.

en: Enabling this will hide the URL of any uploaded file while in cart and checkout.
fr_FR: Activer cela montrera les images téléchargées dans le panier et lors du passage en caisse.

en: Enabling this will hide the URL of any uploaded file while in order.
fr_FR: Activer cela montrera les images téléchargées dans le panier et lors du passage en caisse.

en: Enabling this will hide the options on the product page until JavaScript is initialized. This is a fail-safe setting and we recommend to be active.
fr_FR: Permettre de masquer les options sur la page du produit jusqu'à ce que le JavaScript est initialisé. Il s’agit d’un paramètre de sécurité intégrée et nous vous recommandons d’être actif.

en: Enabling this will load the plugin files to all WordPress pages. Use with caution.
fr_FR: Autoriser ceci chargera les fichiers du plugin sur toutes les pages WordPress. A employer avec précautions.

en: Enabling this will multiply the options price by the block count.
fr_FR: En activant cette option, vous multipliez le prix des options par le nombre de blocs.

en: Enabling this will multiply the options price by the calculated area.
fr_FR: Autoriser cela appliquera les réductions sur les produits aux options supplémentaires également.

en: Enabling this will multiply the options price by the person count.
fr_FR: En activant cette option, vous multipliez le prix des options par le nombre de personnes.

en: Enabling this will separate comma separated values for elements. This is mainly used for multiple checkbox choices.
fr_FR: L’activation de cela séparera les valeurs séparées de virgule pour les éléments. Ceci est principalement utilisé pour plusieurs choix de case à cocher.

en: Enabling this will show the images of elements that have an image replacement.
fr_FR: Autoriser ceci affichera les images des éléments qui ont une image de remplacement.

en: Enabling this will show the uploaded images in cart and checkout.
fr_FR: Activer cela montrera les images téléchargées dans le panier et lors du passage en caisse.

en: End of the label
fr_FR: Fin de l&#39;étiquette

en: End year
fr_FR: Année de fin

en: Enter a CSS selector to override the default label where the discount string will be displayed.
fr_FR: Entrez un sélecteur CSS pour remplacer l’étiquette par défaut où la chaîne de rabais sera affichée.

en: Enter a message to be used in the pop-up after clicking the add to cart button when there are upload fields.
fr_FR: Écrivez votre message à utiliser dans le champ de la fenêtre après avoir cliqué sur le bouton Ajouter au panier quand il y a des fichiers à télécharger.

en: Enter a number above 0 to have the user select at least that number of checkboxes or leave blank for default behaviour.
fr_FR: Entrer un nombre supérieur à 0 pour obliger l’utilisateur à sélectionner au moins ce nombre de cases à cocher ou laisser vide pour un comportement par défaut.

en: Enter a number above 0 to have the user select the exact number of checkboxes or leave blank for default behaviour.
fr_FR: Entrer un nombre supérieur à 0 pour obliger l’utilisateur à sélectionner le nombre exact de cases à cocher ou laisser vide pour un comportement par défaut.

en: Enter a number above 0 to limit the checkbox selection or leave blank for default behaviour.
fr_FR: Entrer un nombre supérieur à 0 pour limiter la sélection de cases à cocher ou laisser vide pour un comportement par défaut.

en: Enter a string to indicate the required state of a field.
fr_FR: Entrer une string pour indiquer l’état requis d’un champ.

en: Enter a text indicate that a field is required.
fr_FR: Saisissez une chaîne pour indiquer l’état d’un champ obligatoire.

en: Enter a text replace the Select file text used in the styled upload button.
fr_FR: Entrez un texte pour remplacer le texte sélectionner le fichier utilisé dans le bouton de téléchargement de style.

en: Enter a text replace the message when trying to add a negative priced product to othe cart.
fr_FR: Vous ne pouvez ajouter des produits aux prix négatifs au panier.

en: Enter a text replace the message when trying to add a zero priced product to othe cart.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le texte du bouton de fermeture quand on utilise le paramètre de pop up dans le panier.

en: Enter a text to display after the price for this field or leave it blank for no text.
fr_FR: Encoder un texte à afficher après le prix pour ce champ ou le laisser vide s’il n’y a pas de texte.

en: Enter a text to display before the price for this field or leave it blank for no text.
fr_FR: Encoder un texte à afficher avant le prix pour ce champ ou le laisser vide s’il n’y a pas de texte.

en: Enter a text to replace the Additional options text when using the pop up setting on the cart.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le texte des options additionnelles quand on utilise les paramètres pop-up dans le panier.

en: Enter a text to replace the Characters remaining text when using maximum characters on a text field or a textarea.
fr_FR: Saisir un texte pour remplacer les caractères restants de texte lorsque vous utilisez le nombre maximum de caractères sur un champ de texte ou une zone de texte.

en: Enter a text to replace the Close button text on the calendar.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le texte du bouton de fermeture dans le calendrier.

en: Enter a text to replace the Close button text when using the pop up setting on the cart.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le texte du bouton de fermeture quand on utilise le paramètre de pop up dans le panier.

en: Enter a text to replace the Edit options text on the cart.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer les options d’édition du texte dans le panier.

en: Enter a text to replace the Free price label when product has extra options.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le label du prix gratuit lorsque le produit a des options supplémentaires.

en: Enter a text to replace the Reset options text when using custom variations.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer l’option de réinitialisation du texte quand on utilise des variations personnalisées.

en: Enter a text to replace the Today button text on the calendar.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le bouton de texte d’Aujourd’hui dans le calendrier.

en: Enter a text to replace the Uploading files text used in the pop-up after clicking the add to cart button  when there are upload fields.
fr_FR: Entrez un texte pour remplacer le texte Téléchargement de fichiers utilisé dans la fenêtre contextuelle après avoir cliqué sur le bouton Ajouter au panier lorsqu'il y a des champs de téléchargement.

en: Enter a text to replace the add to cart button text when using the Force select option.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le texte du bouton d’ajout au panier lorsqu’on utilise la sélection forcée d’option.

en: Enter a text to replace the empty cart button text.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le texte du bouton pour vider le panier.

en: Enter a text to replace the next button text for slider.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le texte du bouton suivant dans le slider.

en: Enter a text to replace the previous button text for slider.
fr_FR: Entrer un texte pour remplacer le texte du bouton précédent dans le slider.

en: Enter a value for the minimum characters the user must enter.
fr_FR: Encoder une valeur pour le nombre de caractère minimum l’utilisateur doit entrer.

en: Enter a value to be applied to the Quantity field automatically.
fr_FR: Encoder une valeur a appliquer automatiquement au champ Quantité.

en: Enter a value to be applied to the field automatically according to your selected date format. (Two digits for day, two digits for month and four digits for year).
fr_FR: Entrez une valeur à appliquer au champ automatiquement selon votre format de la date sélectionnée. (Deux chiffres pour le jour, deux chiffres par mois et quatre chiffres pour l’année).

en: Enter a value to be applied to the field automatically.
fr_FR: Entrer une valeur à appliquer automatiquement au champ.

en: Enter a value to limit the maximum characters the user can enter.
fr_FR: Encoder une valeur pour limiter le nombre maximum de caractères qu’un utilisateur peut entrer.

en: Enter an extra class name to add to this attribute element
fr_FR: Entrer un nom de classe supplémentaire à ajouter à l’attribut de cet élément

en: Enter an extra class name to add to this element
fr_FR: Entrer un nom de classe supplémentaire à ajouter à cet élément

en: Enter an extra class name to add to this section
fr_FR: Entrer un nom de classe supplémentaire à ajouter à cette section

en: Enter an id for the container of the element.
fr_FR: Entrez un identifiant pour le conteneur de l&#39;élément.

en: Enter ending year.
fr_FR: Entrer l’année de fin.

en: Enter starting year.
fr_FR: Entrer l’année de départ.

en: Enter the Fees total text or leave blank for default.
fr_FR: Entrez le texte pour le total des frais ou laissez vide pour la valeur par défaut.

en: Enter the Final total text or leave blank for default.
fr_FR: Entrez le final total ou laisser vide par défaut.

en: Enter the Options total text or leave blank for default.
fr_FR: Entrez les options total ou laisser vide par défaut.

en: Enter the Subscription sign up fee text or leave blank for default.
fr_FR: Sélectionnez le texte de frais d’abonnement ou laissez vide pour la valeur par défaut.

en: Enter the Unit price text or leave blank for default.
fr_FR: Entrez le texte de prix unitaire ou laissez vide pour la valeur par défaut.

en: Enter the Update cart text when you edit a product.
fr_FR: Saisissez la mise à jour du panier lorsque vous édité ou modifié un produit.

en: Enter the discount amount.
fr_FR: Entrez le code promo.

en: Enter the field/value separator for the cart.
fr_FR: Entrez le séparateur de champ / valeur du panier.

en: Enter the height of the displayed item or leave blank for auto height.
fr_FR: Entrer la hauteur de l’élément affiché ou laisser vide pour une hauteur automatique.

en: Enter the maximum value.
fr_FR: Entrer la valeur maximum.

en: Enter the minimum value.
fr_FR: Entrer la valeur minimum.

en: Enter the number of free chars.
fr_FR: Entrez le nombre de caractères gratuits.

en: Enter the number of values for the points display.
fr_FR: Entrez le nombre de valeurs pour l&#39;affichage des points.

en: Enter the placeholder for the dropdown.
fr_FR: Entrez le lieu réservé pour le décrochage.

en: Enter the price for this field or leave it blank for no price.
fr_FR: Encoder le prix pour ce champ ou le laisser vide s’il n’a pas de prix.

en: Enter the quantity step.
fr_FR: Entrer les étapes de la quantité.

en: Enter the sale price for this field or leave it blankto use the default price.
fr_FR: Encoder le prix de vente pour ce champ ou le laisser vide afin d’utiliser le prix par défaut.

en: Enter the step for the handle.
fr_FR: Entrer l’étape à traiter.

en: Enter the time the following format: 8:00 am
fr_FR: Entrez l’heure au format suivant : 08:00 am

en: Enter the width of the displayed item or leave blank for auto width.
fr_FR: Entrer la largeur de l’élément affiché ou laisser vide pour une largeur automatique.

en: Enter title here
fr_FR: Entrer le titre ici

en: Envato Personal Token
fr_FR: Envato Jeton personnel

en: Envato rate limit exceeded! Please try again later.
fr_FR: Erreur de connexion à l’API Envato. Merci de réessayer ultérieurement.

en: Epo Black
fr_FR: Epo noir

en: Epo White
fr_FR: Epo blanc

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error connecting to Envato API. Please try again later.
fr_FR: Erreur de connexion à l’API Envato. Merci de réessayer ultérieurement.

en: Error connecting to server!
fr_FR: Erreur de connexion au serveur !

en: Error getting data from the server!
fr_FR: Erreur d’obtention des données depuis le serveur !

en: Error in deleting.
fr_FR: Erreur durant la suppression.

en: Error in moving to Trash.
fr_FR: Erreur durant le déplacement vers la corbeille.

en: Error in restoring from Trash.
fr_FR: Erreur de restauration de l’élément depuis la corbeille.

en: Error label placement
fr_FR: Placement de l’étiquette d’erreur

en: Error on unzipping package
fr_FR: Erreur lors de la décompression du package

en: Error! Can't connect to filesystem
fr_FR: Erreur ! Impossible de se connecter au système de fichiers

en: Error! Envato API error
fr_FR: Erreur ! Erreur de l’API d’Envato

en: Everyone
fr_FR: Tout le monde

en: Exact selection
fr_FR: Sélection exacte

en: Exclude Product(s) from the form
fr_FR: Exclure le ou les produits du formulaire

en: Exclude Products
fr_FR: Exclure les produits

en: Exclude from Global Extra Product Options
fr_FR: Exclure des Options Supplémentaires des Produits Globaux

en: Excluded Products
fr_FR: Produits exclus

en: Expand all
fr_FR: Tout développer

en: Expand and Collapse (start closed)
fr_FR: Développer et fermer (commencer la fermeture)

en: Expand and Collapse (start opened)
fr_FR: Développer et fermer (commencer l’ouverture)

en: Export CSV
fr_FR: Exporter le CSV

en: Export form
fr_FR: Exporter le formulaire

en: Extra Options placement
fr_FR: Placement des options supplémentaires

en: Extra Options placement custom hook
fr_FR: Options supplémentaires placement personnalisé

en: Extra Options placement hook priority
fr_FR: Priorité du crochet de placement du hook des options supplémentaires

en: Extra Product Options
fr_FR: Options supplémentaires pour le produit

en: Extra Product Options Fees
fr_FR: Frais des options supplémentaires du produit

en: Extra Product Options Form Builder
fr_FR: Création de formulaire d'options supplémentaires

en: Extra Product Options Settings
fr_FR: Paramètres des options supplémentaires pour le produit

en: Extra fee
fr_FR: Frais supplémentaires

en: Failed to write file to disk.
fr_FR: Echec d’écriture du fichier sur le disque.

en: February
fr_FR: Février

en: Fees amount
fr_FR: Montant des Frais

en: Fees total text
fr_FR: Texte du total frais supplémentaire

en: File imported.
fr_FR: Fichier importé.

en: File manager
fr_FR: Gestionnaire de fichiers

en: File manager is not supported on your server.
fr_FR: Le gestionnaire de fichier n’est pas supporté sur votre serveur.

en: File upload stopped by extension.
fr_FR: Le chargement du fichier a été arrêté par l’extension.

en: Filename
fr_FR: Nom de fichier

en: Final total
fr_FR: Total final

en: Final total box
fr_FR: Boite total final

en: Final total text
fr_FR: Texte du total final

en: Fixed amount
fr_FR: Montant fixe

en: Fixed amount + options
fr_FR: Montant fixe et options

en: Floating Totals box
fr_FR: Floating des totaux de la boite

en: Floating Totals box visibility
fr_FR: Visibilité des totaux de la boîte flottante

en: Force Select Options
fr_FR: Forcer la sélection des options

en: Force Select options text
fr_FR: Texte de sélection forcée des options

en: Form draft updated.
fr_FR: Brouillon du formulaire mis à jour.

en: Form published.
fr_FR: Formulaire publié.

en: Form restored to revision from %s
fr_FR: Formulaire restauré suite à une révision issue de %s

en: Form saved.
fr_FR: Formulaire sauvegardé.

en: Form scheduled for: %s.
fr_FR: Calendrier de formulaire pour : %s.

en: Form submitted.
fr_FR: Formulaire soumis.

en: Form updated.
fr_FR: Formulaire mis à jour.

en: Free Price text replacement
fr_FR: Remplacement du texte du Prix Gratuit

en: Free chars
fr_FR: Caractères gratuits

en: Free!
fr_FR: Gratuit!

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Fullsize
fr_FR: Grande taille

en: General
fr_FR: Général

en: General options
fr_FR: Options générales

en: Global Extra Product Options
fr_FR: Options supplémentaires pour le produit

en: Global Options
fr_FR: Options générales

en: Global variables
fr_FR: Variables globales

en: Globally override the undo button for radio buttons
fr_FR: Remplacer globalement le bouton annuler les boutons radio

en: Header color
fr_FR: Couleur du Header

en: Header position
fr_FR: Position du Header

en: Header title
fr_FR: Titre du Header

en: Header type
fr_FR: Type de Header

en: Heading
fr_FR: Titres

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide Builder mode on products
fr_FR: Masquer le mode générateur sur les produits

en: Hide Final total box
fr_FR: Cacher le total final de la boite

en: Hide Final total box if Options total is zero
fr_FR: Cacher le total final de la boite si le total des options est égal à zéro

en: Hide Normal mode on products
fr_FR: Masquer le mode Normal sur les produits

en: Hide add-to-cart button until an option is chosen
fr_FR: Cacher le bouton d’ajout au panier jusqu’à ce qu’une option soit choisie

en: Hide checkbox element average price
fr_FR: Masquer le prix moyen de la case à cocher de cet élément

en: Hide choice label when using the swatch mode for radio buttons and checkboxes.
fr_FR: Afficher la description des boutons radio et des cases à cocher en ligne.

en: Hide element label in cart
fr_FR: Cacher l&#39;étiquette d&#39;élément dans le panier

en: Hide element label in floating totals box.
fr_FR: Masquer l'étiquette dans la "boite de totaux flottante".

en: Hide element label in order
fr_FR: Cacher l&#39;étiquette de l&#39;élément dans la commande

en: Hide element value in cart
fr_FR: Masquer valeur de l&#39;élément dans le panier

en: Hide element value in floating totals box
fr_FR: Masquer l'élément dans la "boite de totaux flottante"

en: Hide element value in order
fr_FR: Masquer valeur de l'élément dans la commande

en: Hide extra options in cart
fr_FR: Cacher les options supplémentaires dans le panier

en: Hide extra options prices in cart
fr_FR: Cacher le prix des options supplémentaires dans le panier

en: Hide override settings on products
fr_FR: Masquer les paramètres de substitution sur les produits

en: Hide price
fr_FR: Cacher le prix

en: Hide upload file URL in cart and checkout
fr_FR: Afficher l'image téléchargée dans le panier et lors du passage en caisse

en: Hide upload file URL in order
fr_FR: Cacher le chemin du fichier chargé

en: Hide uploaded file path
fr_FR: Cacher le chemin du fichier chargé

en: Horizontal rule
fr_FR: Règle horizontale

en: Hour
fr_FR: Heure

en: How long the animation will take in milliseconds
fr_FR: Combien de temps l’animation prendra en millisecondes

en: I agree that the license data will be transmitted to the license server.
fr_FR: Je conviens que les données de licence seront transmises au serveur de licences.

en: Icon tooltip left
fr_FR: Icône de gauche de l’infobulle

en: Icon tooltip right
fr_FR: Icône droite de l’infobulle

en: If this is enabled the included product is not shipped with the main product.
fr_FR: Si cela est activé, le produit inclus n’est pas expédié avec le produit principal.

en: If this is enabled the included product will add its weight to the main product.
fr_FR: Si cela est activé, le produit inclus ajoutera son poids au produit principal.

en: If this is enabled the included product will maintain its own price.
fr_FR: Si cela est activé, le produit inclus maintiendra son propre prix.

en: Image replacement
fr_FR: Image de remplacement

en: Import CSV
fr_FR: Importer le CSV

en: Importing csv...
fr_FR: Importation de csv...

en: Importing data
fr_FR: Importation des données

en: Include Fees on unit price
fr_FR: Inclure les frais dans le prix unitaire

en: Include additional Global forms
fr_FR: Inclure les formulaires additionnels globaux

en: Include option pricing in product price
fr_FR: Inclure le prix de l'option dans le prix du produit

en: Include tax for Fee price type
fr_FR: Inclure le prix de la taxe pour les frais supplémentaires

en: Include tax string suffix on totals box
fr_FR: Inclure le suffixe de taxe string sur les totaux de la boite

en: Inherit product setting
fr_FR: Hériter des paramètres du produit

en: Inherit product tax class
fr_FR: Hériter de la classe de taxe du produit

en: Initialization
fr_FR: Initialisation

en: Inline mode
fr_FR: Mode Inline

en: Input decimal separator
fr_FR: Séparateur de décimales

en: Invalid CSV file!
fr_FR: Fichier CSV non valide!

en: Invalid CSV file.
fr_FR: Action non valide.

en: Invalid action.
fr_FR: Action non valide.

en: Invalid data submitted!
fr_FR: Date invalide soumise !

en: Invalid data!
fr_FR: Donnée invalide !

en: Invalid date entered!
fr_FR: Date encodée non valide !

en: Invalid file extension
fr_FR: Extension de fichier invalide

en: Invalid import method used.
fr_FR: Méthode.

en: Invalid request!
fr_FR: Requête non valide !

en: Invalid year date entered!
fr_FR: Année encodée invalide !

[ctx: Item name in quotes]
en: &ldquo;%s&rdquo;
fr_FR: &laquo;%s&raquo;

en: Items per row (Desktops and laptops)
fr_FR: Articles par rangée (ordinateurs de bureau et ordinateurs portables)

en: Items per row (Galaxy Tablets landscape)
fr_FR: Articles par rangée (Galaxy Tablets paysage)

en: Items per row (Samnsung Galaxy)
fr_FR: Articles par rangée (Samsung Galaxy)

en: Items per row (Smartphones)
fr_FR: Nombre d'articles par rangées sur des smartphone

en: Items per row (Tablets landscape)
fr_FR: Nombre d'articles par rangées sur des tablettes en mode paysage

en: Items per row (Tablets portrait)
fr_FR: Nombre d'articles par rangées sur des tablettes en mode portrait

en: Items per row (iPhone 5)
fr_FR: Articles par ligne (iPhone 5)

en: Items per row (iPhone 6 +)
fr_FR: Articles par ligne (iPhone 6  )

en: Items per row (iPhone 6)
fr_FR: Articles par ligne (iPhone 6)

en: JavaScript code
fr_FR: Code JavaScript

en: Javascript and CSS inclusion mode
fr_FR: Mode d’inclusion de JavaScript et CSS

en: July
fr_FR: Juillet

en: June
fr_FR: Juin

en: Label CSS selector
fr_FR: Sélecteur de CSS d’étiquette

en: Label color
fr_FR: Couleur du label

en: Label options
fr_FR: Options du label

en: Label position
fr_FR: Position du label

en: Label type
fr_FR: Type de label

en: Language
fr_FR: Langage

en: Language of this %s
fr_FR: Langage de ceci %s

en: Layout mode
fr_FR: Mode de disposition

en: Leave blank to use the original attribute label.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser l’attribut originel du label.

en: Leave empty for default value
fr_FR: Laisser vide pour les valeurs par défaut

en: Leave it blank to calculate it automatically from the %s price
fr_FR: Laisser vide pour calculer automatiquement depuis le %s prix

en: Leave it blank to calculate it automatically from the %s sale price
fr_FR: Laisser vide pour calculer automatiquement depuis le %s prix de vente

en: Left
fr_FR: Droite

en: Left of the field
fr_FR: Gauche du champ

en: Left of the label
fr_FR: La gauche du label

en: Left side
fr_FR: Côté gauche

en: Letters only
fr_FR: Lettres uniquement

en: Letters or Space only
fr_FR: Lettres ou espace uniquement

en: License
fr_FR: Licence

en: License activated!
fr_FR: Licence activée !

en: License activated.
fr_FR: Licence activée.

en: License deactivated!
fr_FR: Licence désactivée !

en: Limit selection
fr_FR: Limiter la sélection

en: Locale
fr_FR: Lieu

en: Logged in users
fr_FR: Utilisateurs connectés

en: Maintain weight
fr_FR: Maintenir le poids

en: Make the total price not being multiplied by the product quantity
fr_FR: Assurez-vous que le prix total n'est pas multiplié par la quantité de produit

en: March
fr_FR: Mars

en: Mass add
fr_FR: Ajout en masse

en: Math formula
fr_FR: Formule mathématiques

en: Max value
fr_FR: Valeur maximum

en: Maximum characters
fr_FR: Nombre maximum de caractères

en: Maximum characters for text-field and text-areas
fr_FR: Nombre maximum de caractères de champ de texte et zones de texte

en: Maximum quantity
fr_FR: Quantité Maximum

en: Maximum selectable date
fr_FR: Date maximum sélectionnable

en: Maximum selectable time
fr_FR: Temps maximum de sélectionnable

en: May
fr_FR: Mai

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Min value
fr_FR: Valeur minimum

en: Minimum characters
fr_FR: Nombre minimum de caractères

en: Minimum characters for text-field and text-areas
fr_FR: Minimum de caractères de champ de texte et zones de texte

en: Minimum quantity
fr_FR: Quantité minimale

en: Minimum selectable date
fr_FR: Date minimale sélectionnable

en: Minimum selectable time
fr_FR: Minimum de temps sélectionnable

en: Minimum selection
fr_FR: Sélection minimum

en: Missing a temporary folder.
fr_FR: Il manque un fichier temporaire.

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Month
fr_FR: Mois

en: Month - Day - Year
fr_FR: Mois - Jour - Année

en: Month . Day . Year
fr_FR: Mois . Jour . Année

en: Month / Day / Year
fr_FR: Mois / Jour / Année

en: More information about %s
fr_FR: Plus d’informations sur %s

en: Move out of stock message
fr_FR: Message de rupture de stock

en: Move to Trash
fr_FR: Déplacer dans la corbeille

en: Multiple minified files
fr_FR: Plusieurs fichiers compressées

en: Multiply cost by block count
fr_FR: Multiplier le coût par le nombre de blocs

en: Multiply cost by person count
fr_FR: Multiplier le coût par le nombre de personnes

en: Multiply options cost by area
fr_FR: Multiplier le coût par le nombre de personnes

en: Multiply prices inside select box choices with its quantity selector
fr_FR: Multipliez les prix à l'intérieur des choix de boîte de sélection avec son sélecteur de quantité

en: New Global Form
fr_FR: Nouveau formulaire global

en: Next
fr_FR: Suivant

en: No
fr_FR: Non

en: No Global Form found
fr_FR: Pas de formulaire global trouvé

en: No Global Form found in trash
fr_FR: Pas de formulaire global trouvé dans la corbeille

en: No change
fr_FR: Aucun changement

en: No file found.
fr_FR: Aucun fichier trouvé.

en: No file was uploaded.
fr_FR: Aucun fichier n’a été chargé.

en: No negative priced products text
fr_FR: Empêcher les produits à prix négatifs

en: No saved variations found.
fr_FR: Aucune variation sauvegardée trouvée.

en: No validation
fr_FR: Pas de validation

en: No zero priced products text
fr_FR: Empêcher les prix à zéro pour les produits

en: No, but hide price
fr_FR: Masquer le prix pour tous les produits

en: None
fr_FR: Aucun

en: Normal (clear)
fr_FR: Normal (vide)

en: Normal browser button
fr_FR: Bouton de navigateur normal

en: Normal display
fr_FR: Affichage normal

en: November
fr_FR: Novembre

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Number of points
fr_FR: Nombre de points

en: October
fr_FR: Octobre

en: Only enter pure CSS code without and style tags
fr_FR: N’entrez que le code CSS pur sans étiquettes de style

en: Only enter pure JavaScript code without and script tags
fr_FR: N’entrez que le code JavaScript pur sans étiquettes de script

en: Options Subscription fee
fr_FR: Option des frais d'abonnement

en: Options amount
fr_FR: Montant des options

en: Options saved!
fr_FR: Options sauvegardées !

en: Options total text
fr_FR: Options du texte du total

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Original product price
fr_FR: Prix du produit original

en: Other elements
fr_FR: Autres éléments

en: Override Final total box
fr_FR: Passer outre le total final de la boite

en: Override disabled roles for this product
fr_FR: Ignorer les rôles désactivés pour ce produit

en: Override enabled roles for this product
fr_FR: Substituer des rôles activés pour ce produit

en: Override global display
fr_FR: Passer outre l’affichage global

en: Override product price
fr_FR: Remplacer le prix du produit

en: Overwrite existing elements
fr_FR: Remplacer les éléments existants

en: Parent Global Form
fr_FR: Formulaire global parent

en: Percent of the original price
fr_FR: Pourcentage du prix originel

en: Percent of the original price + options
fr_FR: Pourcentage du prix original + options

en: Percent of the original price per char
fr_FR: Pourcentage du prix originel au travail à la journée

en: Percent of the original price per char (no first char)
fr_FR: Pourcentage du prix originel par travail à la journée (pas de premier travail à la journée)

en: Percent of the original price per char (no n-th char and no spaces)
fr_FR: Pourcentage du prix d'origine par caractère (no n-th char and pas d'espace)

en: Percent of the original price per char (no n-th char)
fr_FR: Pourcentage du prix d'origine par caractère (no n-th char)

en: Percent of the original price per word
fr_FR: Pourcentage du prix originel au travail à la journée

en: Percent of the original price per word (no n-th char)
fr_FR: Pourcentage du prix originel par travail à la journée (pas de premier travail à la journée)

en: Percent of the orignal price
fr_FR: Pourcentage du prix d'origine

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Placeholder
fr_FR: Espace réservé

en: Placement
fr_FR: Positionnement

en: Please activate WooCommerce Extra Product Options.
fr_FR: Veuillez activer les options de produits WooCommerce extra.

en: Please enter a multiple of {0}.
fr_FR: Veuillez fournir un multiple de {0}.

en: Please enter a valid URL.
fr_FR: Merci de bien vouloir encoder une URL valide.

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Merci de bien vouloir encoder une adresse email valide.

en: Please enter a valid number.
fr_FR: Merci de bien vouloir encoder un numéro valide.

en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
fr_FR: Merci d’entrer une valeur supérieure ou égale à {0}.

en: Please enter a value less than or equal to {0}.
fr_FR: Merci d’entrer une valeur inférieure ou égale à {0}.

en: Please enter at least {0} character.
fr_FR: Merci d’entrer au moins {0} caractères.

en: Please enter at least {0} characters.
fr_FR: Merci d’entrer au moins {0} caractères.

en: Please enter no more than {0} character.
fr_FR: Merci de n’encoder pas plus de {0} caractères.

en: Please enter no more than {0} characters.
fr_FR: Merci de n’encoder pas plus de {0} caractères.

en: Please enter only digits.
fr_FR: Merci de n’encoder que des chiffres.

en: Please enter only letters or spaces.
fr_FR: Veuillez saisir uniquement des lettres ou des espaces.

en: Please enter only letters, numbers or underscores.
fr_FR: Merci de n’encoder que des chiffres.

en: Please enter only letters.
fr_FR: Veuillez entrer uniquement des lettres.

en: Please enter only unicode letters and numbers.
fr_FR: Merci de n’encoder que des chiffres.

en: Please enter only unicode letters, numbers or spaces.
fr_FR: Merci de n’encoder que des chiffres.

en: Please fill all fields before trying to activate.
fr_FR: Merci de bien vouloir compléter tous les champs avant d’essayer d’activer.

en: Please note that if the options on the Order change or get deleted you will get wrong results by enabling this!
fr_FR: Veuillez noter que si les options de l'ordre changent ou sont supprimées, vous obtiendrez de mauvais résultats en activant cette option !

en: Please save the form before importing options!
fr_FR: S’il vous plaît enregistrer le formulaire avant d’importer des options!

en: Please save the product before importing options!
fr_FR: S’il vous plaît enregistrer le produit avant d’importer des options!

en: Please select at least {0} choice.
fr_FR: Merci de sélectionner au moins {0} choix.

en: Please select at least {0} choices.
fr_FR: Merci de sélectionner au moins {0} choix.

en: Please select exactly {0} choice.
fr_FR: Merci de sélectionner exactement {0} choix.

en: Please select exactly {0} choices.
fr_FR: Merci de sélectionner exactement {0} choix.

en: Please select up to {0} choice.
fr_FR: Merci de sélectionner jusqu’à {0} choix.

en: Please select up to {0} choices.
fr_FR: Merci de sélectionner jusqu’à {0} choix.

en: Populate
fr_FR: Remplir

en: Populate options
fr_FR: Compléter les options

en: Prefix label
fr_FR: Préfix label

en: Premium Support
fr_FR: Support Premium

en: Prev
fr_FR: Précédent

en: Prevent adding to the cart negative priced products.
fr_FR: Évitez d'ajouter au panier des produits à prix négatif.

en: Prevent adding to the cart zero priced products.
fr_FR: Empêcher l’ajout au panier lorsque les produits sont à zéro.

en: Prevent negative priced products
fr_FR: Empêcher les produits à prix négatifs

en: Prevent options from being sent to emails
fr_FR: Empêcher les options d&#39;être envoyé aux e-mails

en: Prevent zero priced products
fr_FR: Empêcher les prix à zéro pour les produits

en: Price
fr_FR: Prix

en: Price of element
fr_FR: Prix de l’élément

en: Price per Interval
fr_FR: Prix par intervalle

en: Price per char
fr_FR: Prix par travail à la journée

en: Price per char (no first char)
fr_FR: Prix par travail à la journée (pas de premier travail à la journée)

en: Price per char (no n-th char and no spaces)
fr_FR: Prix par caractère (aucun caractère n-ième et sans espace)

en: Price per char (no n-th char)
fr_FR: Prix par caractère (aucun caractère de la n-ème)

en: Price per char (no spaces)
fr_FR: Prix par travail à la journée (pas d’espaces)

en: Price per row
fr_FR: Prix ​​par ligne

en: Price per word
fr_FR: Prix ​​par ligne

en: Price per word (no n-th char)
fr_FR: Prix par travail à la journée (pas de premier travail à la journée)

en: Price type
fr_FR: Type de prix

en: Price:
fr_FR: Prix :

en: Priced individually
fr_FR: Prix individuel

en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product Image replacement
fr_FR: Image de remplacement du produit

en: Product image replacement mode
fr_FR: Mode de remplacement de l'image du produit

en: Product page
fr_FR: Page du produit

en: Product quantity
fr_FR: Quantité de Produit

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products and Categories
fr_FR: Produits et Catégories

en: Publish
fr_FR: Publier

en: Purchase code
fr_FR: Code d’achat

en: Qty
fr_FR: Qté

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Quantity Default value
fr_FR: Valeur par défaut de le quantité

en: Quantity max value
fr_FR: Valeur maximum de la quantité

en: Quantity min value
fr_FR: Valeur minimum de la quantité

en: Quantity of element
fr_FR: Quantité d’élément

en: Quantity selector
fr_FR: Sélectionneur de quantité

en: Quantity step
fr_FR: Etape de la quantité

en: Radio button undo button
fr_FR: Bouton radio d’annulation

en: Radio buttons
fr_FR: Boutons radio

en: Radio buttons and image at end of the label
fr_FR: Cases d’option et l’image à la fin de l’étiquette

en: Radio buttons and image at start of the label
fr_FR: Cases d’option et l’image au début de l’étiquette

en: Range picker
fr_FR: Sélectionneur de gamme

en: Regular
fr_FR: Normal

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove Free price label
fr_FR: Retirer le label de prix gratuit

en: Remove the image.
fr_FR: Supprimer l’image.

en: Required
fr_FR: Requis

en: Required state indicator
fr_FR: Indicateur d’état requis

en: Required state indicator position
fr_FR: Position de l’indicateur d’état requis

en: Reset Options text replacement
fr_FR: Réinitialiser le texte de remplacement des Options

en: Reset option values after the product is added to the cart
fr_FR: Réinitialiser les valeurs des options une fois le produit ajouté au panier

en: Reset options
fr_FR: Réinitialiser les options

en: Right
fr_FR: Gauche

en: Right of the field
fr_FR: Droite du champ

en: Right of the label
fr_FR: La droite du label

en: Right side
fr_FR: Côté droit

en: Roles
fr_FR: Rôles

en: Round
fr_FR: Rond

en: Round 2
fr_FR: Manche 2

en: Run the updater
fr_FR: Mettre à jour

en: Sale
fr_FR: Vente

en: Sale Price
fr_FR: Prix de vente

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les changements

en: Saving... Please wait.
fr_FR: Sauvegarde en cours … merci de patienter.

en: Search Global Form
fr_FR: Chercher le formulaire global

en: Second
fr_FR: Seconde

en: Section Conditional Logic
fr_FR: Logique conditionnelle de la section

en: Section class name
fr_FR: Nom de classe de section

en: Section id
fr_FR: Identifiant ID de section

en: Section placement
fr_FR: Emplacement de la section

en: Section style
fr_FR: Style de la section

en: Section type
fr_FR: Type de section

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Box
fr_FR: Boite de sélection

en: Select a category
fr_FR: Sélectionner une catégorie

en: Select a style for the checkboxes and radio buttons
fr_FR: Sélectionnez un style pour les case à cocher et les boutons radio

en: Select a style for the selected border when using image replacements or swatches.
fr_FR: Sélectionner un style pour la bordure sélectionnée lorsqu’on utilise une image de remplacement ou les échantillons.

en: Select an image for this term.
fr_FR: Sélectionner une image pour cet élément.

en: Select boxes
fr_FR: Boites de sélection

en: Select custom file types the user will be allowed to upload separated by commas.
fr_FR: Sélectionnez les types de fichiers personnalisés que l'utilisateur sera invité à télécharger, séparés par des virgules.

en: Select file
fr_FR: Sélectionner

en: Select file text
fr_FR: Sélectionnez le texte du fichier

en: Select file types
fr_FR: Sélectionnez les types de fichiers

en: Select how the products will be presented.
fr_FR: Sélectionnez comment les produits seront présentés.

en: Select how to display your fields in the cart
fr_FR: Sélectionner comment afficher vos champs dans le panier

en: Select how to include JS and CSS files
fr_FR: Sélectionnez comment inclure les fichiers JS et CSS

en: Select how to show the value of the range picker.
fr_FR: Sélectionner comment afficher les valeurs du sélectionneur de gamme.

en: Select item border type
fr_FR: Sélectionner le type de bordure d’un élément

en: Select mode
fr_FR: Mode de sélection

en: Select options
fr_FR: Sélectionner les options

en: Select products
fr_FR: Sélectionnez des produits

en: Select the Extra Options placement hook priority
fr_FR: Sélectionnez la priorité de crochet de placement d’options supplémentaires

en: Select the Product(s) to apply the options
fr_FR: Sélectionner le(s) produit(s) auxquels appliquer les options

en: Select the Totals box placement hook priority
fr_FR: Sélectionnez la priorité de placement de la boîte Totals

en: Select the color to use.
fr_FR: Sélectionner la couleur à utiliser.

en: Select the discount type. The discount applies to the final product price. If the product has extra options then the discount applies to the amount after the options have been added to the product price.
fr_FR: Sélectionnez le type de rabais. La réduction s’applique au prix final du produit. Si le produit a des options supplémentaires, alors la réduction s’applique au montant après que les options ont été ajoutées au prix du produit.

en: Select the display type of this attribute.
fr_FR: Sélectionner le type d’affichage de cet attribut.

en: Select the image to replace the product image with.
fr_FR: Sélectionner l’image qui doit remplacer l’image du produit.

en: Select the placement of the Required state indicator
fr_FR: Sélectionnez le placement de l’indicateur d’état requis

en: Select the placement of the discounted string compared to the label.
fr_FR: Sélectionnez le placement de la chaîne à prix réduit par rapport à l’étiquette.

en: Select the position of the datepicker.
fr_FR: Sélectionner la position du Datepicker (sélectionneur de dates).

en: Select the position of the timepicker.
fr_FR: Sélectionnez la position de la timepicker.

en: Select the product that will be pre-selected.
fr_FR: Sélectionnez le produit qui sera présélectionné.

en: Select the roles that will have access to the extra options.
fr_FR: Sélectionner les rôles qui auront accès aux options supplémentaires.

en: Select the roles that will not have access to the extra options.
fr_FR: Sélectionner les rôles qui auront accès aux options supplémentaires.

en: Select the size of the datepicker.
fr_FR: Sélectionner la date du Datepicker (sélectionneur de dates).

en: Select the size of the timepicker.
fr_FR: Sélectionnez la taille de la timepicker.

en: Select the theme for the datepicker.
fr_FR: Sélectionner le thème pour le datepicker (sélectionneur de dates)

en: Select the theme for the timepicker.
fr_FR: Sélectionnez le thème de la timepicker.

en: Select this section's display type.
fr_FR: Sélectionner le type d’affichage de cette section.

en: Select when to show the final total box
fr_FR: Sélectionner quand montrer la boite total final

en: Select where this section will appear compare to local Options.
fr_FR: Sélectionner où cette section devra apparaitre par rapport aux options locales.

en: Select which file types the user will be allowed to upload.
fr_FR: Sélectionnez les types de fichiers l’utilisateur seront saisis à télécharger.

en: Selected options of element
fr_FR: Options d’élément sélectionnées

en: Self mode
fr_FR: Mode auto

en: Self mode replaces the actual image and Inline appends new image elements
fr_FR: Le mode auto remplace l'image réelle et Inline ajoute de nouveaux éléments d'image

en: September
fr_FR: Septembre

en: Set the placement for the validation error notification label
fr_FR: Définir le placement pour l’étiquette de notification d’erreur de validation

en: Set to Fee
fr_FR: Définir à frais

en: Set to what those price types will base their original price on.
fr_FR: Définissez à ce que ces types de prix baseront leur prix d’origine dessus.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings:
fr_FR: Paramètres:

en: Shadow
fr_FR: Ombre

en: Shipped individually
fr_FR: Expédié individuellement

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show Both Final and Options total box
fr_FR: Montrer à la fois la "boite total final" et ses options

en: Show Final box and hide Options if zero
fr_FR: N’afficher que la boite finale et cacher les Options si égal à zéro

en: Show Final total and hide Options total if zero
fr_FR: Montrer le total final et cacher les options du total s’il est égal à zéro

en: Show Unit price on totals box
fr_FR: Afficher le prix unitaire sur la zone des totaux

en: Show attribute name
fr_FR: Afficher le nom de l’attribut

en: Show bottom
fr_FR: Bouton d’affichage

en: Show description
fr_FR: Afficher la description

en: Show description for radio buttons and checkboxes inline.
fr_FR: Afficher la description des boutons radio et des cases à cocher en ligne.

en: Show full width label for select boxes.
fr_FR: Afficher l'étiquette pleine largeur pour les boîtes de sélection.

en: Show image
fr_FR: Afficher l'image

en: Show image and description
fr_FR: Afficher l’image et la description

en: Show image and label
fr_FR: Afficher image et le label

en: Show image replacement in cart and checkout
fr_FR: Afficher l’image de remplacement dans le panier et le tunnel d’achat

en: Show image, label and description
fr_FR: Afficher l’image, le label et la description

en: Show inside
fr_FR: Afficher l’intérieur

en: Show label
fr_FR: Afficher l’étiquette

en: Show label and description
fr_FR: Afficher le label et la description

en: Show only Final total
fr_FR: Montrer seulement le total final

en: Show only Options total
fr_FR: Montrer seulement le total final

en: Show only Options total if total is not zero
fr_FR: Montrer seulement le total final

en: Show only with action hook
fr_FR: Afficher seulement avec les actions épinglées

en: Show prices inside select box choices
fr_FR: Afficher les prix dans les choix de boîte de sélection

en: Show prices inside select box choices even if the prices are hidden
fr_FR: Afficher les prix à l'intérieur des choix de boîte de sélection même si les prix sont cachés

en: Show quantity selector only for elements with a value
fr_FR: Afficher le sélecteur de quantité seulement pour les éléments ayant une valeur

en: Show reset button
fr_FR: Afficher le bouton d’annulation

en: Show responsive values
fr_FR: Afficher les valeurs responsives

en: Show the Final total box even when the product has no extra options
fr_FR: Afficher la boîte totale finale même lorsque le produit n’a pas d’options supplémentaires

en: Show uploaded image in cart and checkout
fr_FR: Afficher l'image téléchargée dans le panier et lors du passage en caisse

en: Show using action hooks
fr_FR: Afficher les action hooks utilisés

en: Show value on
fr_FR: Afficher la valeur de

en: Sign up fee
fr_FR: Frais d’inscription

en: Single Product
fr_FR: Produit unique

en: Single minified file
fr_FR: Seulement un fichier compressée

en: Size
fr_FR: Taille

en: Slider next text
fr_FR: Texte du slider suivant

en: Slider previous text
fr_FR: Texte du slider précédent

en: Small
fr_FR: Petit

en: Something went wrong with WordPress.
fr_FR: Quelque chose n’a pas fonctionné avec WordPress.

en: Something went wrong with the request!
fr_FR: Quelque chose a mal tourné avec la demande!

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr_FR: Désolé, ce type de fichier n’est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

en: Square
fr_FR: Carré

en: Square 2
fr_FR: Carré 2

en: Start Animation delay
fr_FR: Temporisation de l’animation de démarrage

en: Start adding elements
fr_FR: Commencez à ajouter des éléments

en: Start of the label
fr_FR: Début de l&#39;étiquette

en: Start year
fr_FR: L’année de départ

en: Step value
fr_FR: Valeur d’échelon

en: Strip html from emails
fr_FR: Filtrer le html des emails

en: Style variations
fr_FR: Variations de styles

en: Styled button
fr_FR: Bouton stylisé

en: Submit for Review
fr_FR: Soumettre pour vérification

en: Subscription sign up fee
fr_FR: Frais d’inscription

en: Subscription sign up fee text
fr_FR: Texte d’inscription aux frais

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Subtitle color
fr_FR: Couleur du sous-titre

en: Subtitle position
fr_FR: Position du sous-titre

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Swatch mode will show a tooltip over the choice.
fr_FR: Le mode Swatch affichera un tooltip sur le choix.

en: TM Extra Product Option #%s of %s
fr_FR: Options supplémentaires #%s of %s

en: TM Global Form
fr_FR: TM formulaire global

en: TM Global Forms
fr_FR: TM formulaires globaux

en: Tax
fr_FR: Taxe

en: Tax class for Fee price type
fr_FR: Classe de la taxe pour le prix des frais supplémentaires

en: Text Area
fr_FR: Zone de texte

en: Text Field
fr_FR: Champ texte

en: Text after Price
fr_FR: Le texte après le Prix

en: Text before Price
fr_FR: Le texte avant le Prix

en: That username is not valid for this item purchase code. Please make sure you entered the correct username (case sensitive).
fr_FR: Cet identifiant utilisateur n’est pas valide pour le code d’achat de cet élément. Merci de vous assurer que vous avez encodé le bon identifiant utilisateur (sensible à la casse).

en: The delay until the animation starts in milliseconds
fr_FR: Le délai jusqu’à ce que l’animation commence en millisecondes

en: The description will appear under the title.
fr_FR: La description apparaîtra sous le titre.

en: The form is being applied to all products
fr_FR: La forme est appliquée à tous les produits

en: The form isn't being applied to any products
fr_FR: La forme n’est pas appliquée à tous les produits

en: The forms you choose will be displayed alongside with the forms that the product already has.
fr_FR: Les formulaires que vous choisirez seront affichés aux côtés des formulaires que le produit possède déjà.

en: The installed version is
fr_FR: La version installée est

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
fr_FR: L’élément que vous tentez de déplacer depuis la corbeille n’existe plus.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
fr_FR: L’élément que vous essayez de restaurer depuis la corbeille n’existe plus.

en: The number of options the user has selected
fr_FR: Nombre d’options sélectionnées par l’utilisateur

en: The php functions mb_detect_encoding and mb_convert_encoding are required to import and export CSV files. Please ask your hosting provider to enable this function.
fr_FR: La fonction php  mb_detect_encoding et mb_convert_encoding sont requises pour l'import et l'export de fichiers CSV. Veuillez voir avec votre hébergeur pour activer cette fonction.

en: The purchase code is already activated on another domain!
fr_FR: Le code d’achat est déjà actif sur un autre domaine !

en: The purchase code is already activated!
fr_FR: Le code d’achat est déjà activé !

en: The purchase code is already activated! Please buy a valid license!
fr_FR: Le code d’achat est déjà activé ! Merci de bien vouloir acheter une licence valide !

en: The quantity for "%s" must be greater than %s
fr_FR: La quantité pour "%s" doit être supérieure à %s

en: The quantity for "%s" must be greater than 0 to be added to the cart.
fr_FR: La quantité pour "%s" doit être supérieure à 0 pour être ajoutée au panier.

en: The quantity of &quot;%s&quot; cannot be higher than %d.
fr_FR: La quantité de &quot;%s&quot; ne peut pas être supérieure à %d.

en: The quantity of &quot;%s&quot; cannot be lower than %d.
fr_FR: La quantité de &quot;%s&quot; ne peut être inférieure à %d.

en: The quantity of &quot;%s&quot; must be entered in multiples of %d.
fr_FR: La quantité de &quot;%s&quot; doit être entrée en multiples de %d.

en: The quantity of this element
fr_FR: La quantité de cet élément

en: The selected form does not contain any sections
fr_FR: Le formulaire sélectionné ne contient aucunes sections

en: The total quantity of this element
fr_FR: La quantité totale de cet élément

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fr_FR: La taille du fichier excède la taille de fichier maximale spécifiée (MAX_FILE_SIZE) dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr_FR: Le fichier chargé excède la taille maximale imposée dans le fichier php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr_FR: Le fichier chargé ne l’a été qu’en partie.

en: The value length of this element
fr_FR: La longueur de valeur de cet élément

en: The value of this element
fr_FR: La valeur de cet élément

en: Theme
fr_FR: Thème

en: There are no options
fr_FR: Il n'y a pas d'options

en: There are no saved variations yet.
fr_FR: Il n’y a pas encore de variations enregistrées.

en: There was an error saving the settings.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'enregistrement du fichier.

en: Thin line
fr_FR: Ligne fine

en: This allows you to disable all selected months.
fr_FR: Cela vous permet de désactiver tous les mois sélectionnés.

en: This allows you to disable all selected weekdays.
fr_FR: Ceci vous permet de désactiver tous les jours de la semaine sélectionnés.

en: This allows you to generate points along the range picker.
fr_FR: Ceci vous permet de générer des points le long du sélectionneur de gamme.

en: This changes the add to cart button on shop and archive pages to display select options when the product has extra product options. Enabling this will remove the ajax functionality.
fr_FR: Cela change le bouton Ajouter au panier de la boutique pour afficher les options de sélection lorsque le produit à des options de produits supplémentaires. L’activation de cette fonctionnalité va supprimer l’ajax.

en: This controls how your fields are displayed on the front-end. If you choose "Show using action hooks" you have to manually write the code to your theme or plugin to display the fields and the placement settings below will not work. If you use Composite Products extension you must leave this setting to "Normal" otherwise the extra options cannot be displayed on the composite product bundles. See more at the documentation.
fr_FR: Ceci contrôle la façon dont les champs sont affichés dans la partie front-end.  Si vous choisissez "Montrer à l'aide de shortcodes" vous devez manuellement écrire le code dans votre thème ou plugin afin d'afficher le champs et que celui-ci fonctionne. Les paramètres de mise en place ne fonctionneront pas. Si vous utilisez l'extension "Composite Product" vous devez laissez les paramètres sur "Normal" sinon les options supplémentaires ne pourront s'afficher dans le pack "composite product". Plus d'informations disponibles dans la documentation. (en anlais)

en: This determine the floating totals box visibility.
fr_FR: Cela déterminer la visibilité des totaux dans la boîte flottante.

en: This element
fr_FR: Cet élément

en: This field is required text
fr_FR: Ce champ est requis

en: This field is required.
fr_FR: Le champ est requis.

en: This is a translation of
fr_FR: Ceci est une traduction de

en: This is moves the out of stok message when styled variations are used just below them.
fr_FR: Ceci déplace le message hors stok lorsque des variations stylisées sont utilisées juste en dessous d'elles.

en: This is used to change the product image.
fr_FR: Il est utilisé pour modifier l'image du produit.

en: This is where you can add new global options to your store.
fr_FR: C’est là que vous pouvez ajouter de nouveaux produits à votre e-commerce.

en: This item has already been deleted.
fr_FR: Cet élément a déjà été supprimé.

en: This will add a button to clear the selected option.
fr_FR: Ceci ajoutera un bouton afin de vider les options sélectionnées.

en: This will count as an empty value in case the element is required.
fr_FR: Cela comptera comme une valeur vide au cas où l’élément est nécessaire.

en: This will enable a floating box to display your totals box.
fr_FR: Ceci va autoriser une floating box d’apparaitre les totaux de la boite.

en: This will exclude any global forms assigned to this product except those defined in the previous setting.
fr_FR: Cela n’exclura toute forme global attribué à ce produit sauf celles définies dans le paramètre précédent.

en: This will globally override the product price with the price from the options if the total options price is greater then zero.
fr_FR: Cela remplacera le prix du produit avec le prix des options si le prix total si les options sont supérieur à zéro.

en: This will hide the average price display on the cart for checkboxes.
fr_FR: Cela permet de masquer l’affichage de prix moyen du panier dans les cases à cocher.

en: This will override the display method only for this product.
fr_FR: Cela remplacera la méthode d’affichage uniquement pour ce produit.

en: This will override the product price with the price from the options if the total options price is greater then zero.
fr_FR: Cela remplacera le prix du produit avec le prix des options si le prix total options est supérieur puis zéro.

en: This will override the time format above.
fr_FR: Cela remplace le format de l’heure qui précède.

en: This will override the totals box display only for this product.
fr_FR: Cela remplace l’affichage de la zone totaux uniquement pour ce produit.

en: This will override which roles can see the options for this product.
fr_FR: Cela remplacera les rôles qui peuvent afficher les options pour ce produit.

en: This will override which roles cannot see the options for this product. This setting has priority over the enabled roles one.
fr_FR: Cela annulera les rôles qui ne peuvent pas voir les options pour ce produit. Ce paramètre a priorité sur les rôles activés.

en: This will revert the option values to the default ones after adding the product to the cart
fr_FR: Cela ramènera les valeurs d’option aux valeurs par défaut après l’ajout du produit au panier

en: This will show a quantity selector for this option.
fr_FR: Ceci affichera un sélecteur de quantité pour cette option.

en: Thumbnails
fr_FR: Miniatures

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Time
fr_FR: Heure

en: Time format
fr_FR: Format de l’heure

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title options
fr_FR: Options des titres

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To find out how to access your purchase code you can %s
fr_FR: Pour savoir comment accéder à votre code d’achat, vous pouvez %s

en: To receive automatic updates license activation is required.
fr_FR: Pour recevoir des mises à jour automatiques, une activation est requise.

en: To translate the strings for the local options please use WPML interface.
fr_FR: Pour traduire des strings pour les options locales, merci d’utiliser l’interface WPML.

en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

en: Tooltip
fr_FR: Infobulle

en: Tooltip and Left side
fr_FR: Infobulle et côté gauche

en: Tooltip and Right side
fr_FR: Infobulle et côté droit

en: Top
fr_FR: Au dessus

en: Top left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top of screen
fr_FR: Haut de l’écran

en: Top right
fr_FR: En haut à droite

en: Total price as Unit Price
fr_FR: Prix total en tant que prix unitaire

en: Totals box placement
fr_FR: Placement des totaux de la boite

en: Totals box placement custom hook
fr_FR: Boite de total - placement personnalisé

en: Totals box placement hook priority
fr_FR: Totaux de placement prioritaire du hook

en: Translations
fr_FR: Traductions

en: Trying to activate from an invalid IP address!
fr_FR: Tentative de connexion depuis une adresse IP non valide !

en: Trying to activate from an invalid domain!
fr_FR: Tentative d’activation depuis un domaine non valide !

en: Trying to activate from outside the plugin interface is not allowed!
fr_FR: Essayer d’activer en dehors de l’interface du plugin n’est pas autorisé !

en: Trying to activate with an invalid purchase code for your token!
fr_FR: Tentative d’activation avec un code d’achat non valide pour votre token!

en: Trying to upload files larger than %s is not allowed!
fr_FR: Essayer de charger des fichiers plus larges que %s n’est pas autorisé !

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Turn off persistent cart
fr_FR: Cliquez sur On pour afficher le panier de façon persistante

en: Type:
fr_FR: Type :

en: Undiscounted product price
fr_FR: Prix du produit non comptabilisé

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Unique meta values
fr_FR: Valeur maximum de la quantité

en: Unit price
fr_FR: Prix unitaire

en: Unit price text
fr_FR: Texte du Prix unitaire

en: Unknown post type.
fr_FR: Type de post inconnu.

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
fr_FR: La désérialisation des instances de cette classe est interdite.

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Update cart
fr_FR: Mettre à jour le panier

en: Update cart text
fr_FR: Mettre à jour le panier

en: Upload
fr_FR: Charger

en: Upload button style
fr_FR: Charger (upload) le style du bouton

en: Upload element inline Image preview
fr_FR: Aperçu de l’image d’élément de téléchargement en ligne

en: Upload folder
fr_FR: Dossier chargé

en: Upload manager
fr_FR: Gestionnaire de chargement

en: Upload successful
fr_FR: Chargement réussi

en: Uploading files
fr_FR: Téléchargement des fichiers

en: Uploading files text
fr_FR: Téléchargement de fichiers texte

en: Uploading message text
fr_FR: Télécharger le texte du message

en: Use URL replacements
fr_FR: Utiliser les URL de remplacement

en: Use WooCommerce value
fr_FR: Utiliser les valeurs WooCommerce

en: Use allowed file types from WordPress
fr_FR: Utiliser les types de fichiers autorisés à partir de WordPress

en: Use color replacements
fr_FR: Utiliser des couleurs de remplacement

en: Use custom image
fr_FR: Utiliser l’image personnalisée

en: Use field value
fr_FR: Utiliser la valeur du champ

en: Use global setting
fr_FR: Utiliser les paramètres généraux

en: Use image lightbox
fr_FR: Utiliser une image « lightbox »

en: Use image replacements
fr_FR: Utiliser une image de remplacement

en: Use internal variation price
fr_FR: Utiliser le prix interne de variation

en: Use options cache
fr_FR: Utiliser les options

en: Use options caching for boosting perfromance. Disable if you have options that share the same unique ID.
fr_FR: Utilisez la mise en cache des options pour augmenter la perfromance. Désactivez si vous avez des options qui partagent le même ID unique.

en: Use plus and minus signs on option prices
fr_FR: Utiliser des signes plus et moins sur les prix des options

en: Use plus and minus signs on prices in cart and checkout
fr_FR: Utilisez les signes plus et moins sur les prix dans le panier et lors du passage en caisse

en: Use progressive display on options
fr_FR: Utiliser l’affichage progressif sur les options

en: Use setting on each product
fr_FR: Utilisez le réglage sur chaque produit

en: Use the "From" string on displayed product prices
fr_FR: Utilisez la chaine de caractère "From" sur les prix affichés

en: Use the image replacements
fr_FR: Utiliser l’image de remplacement

en: Use this field to make a grid display. Enter how many items per row for the grid or leave blank for normal display.
fr_FR: Utiliser ce champ pour afficher une grille. Encoder combien d’éléments par ligne pour la grille ou laisser vide pour un affichage normal.

en: Use this if your variable products have a lot of options to improve performance. Note that this may cause issues with discount or currency plugins.
fr_FR: Utilisez ceci si vos produits variables ont beaucoup d'options pour améliorer les performances. Notez que cela peut entraîner des problèmes avec les plugins Réductions ou devise.

en: Use translated values when possible on admin Order
fr_FR: Utiliser si possible les valeurs traduites dans admin Order

en: Username
fr_FR: Nom d’utilisateur (identifiant)

en: Using booking setting
fr_FR: Utilisation du paramètre de réservation

en: Validate as
fr_FR: Valider en tant que

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Value of element
fr_FR: Valeur de l’élément

en: Variation #%s of %s
fr_FR: Variation #%s sur %s

en: Variation options
fr_FR: Options de variation

en: Variation:
fr_FR: Variation :

en: Various
fr_FR: Divers

en: View Extra Product Options documentation
fr_FR: Paramètres des Extra Product Options

en: View Extra Product Options settings
fr_FR: Extra Product Options

en: View Global Form
fr_FR: Afficher le formulaire global

en: View cart
fr_FR: Voir le panier

en: View details
fr_FR: Voir les détails

en: Visble after scrolling the page
fr_FR: Visble après le défilement de la page

en: Visit premium customer support
fr_FR: Visitez le forum support des clients premium

en: Visual
fr_FR: Visuel

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Whether to include specific products or categories.
fr_FR: Que ce soit pour inclure des produits ou des catégories spécifiques.

en: Width
fr_FR: Largeur

en: WooCommerce Easy Bookings
fr_FR: WooCommerce réservations facile

en: WooCommerce Extra Product Options requires WooCommerce Extra Checkout Options %s or later!.
fr_FR: WooCommerce Extra Product Options nécessite WooCommerce Options de départ supplémentaires %s ou plus tard!.

en: WooCommerce Measurement Calculator
fr_FR: Calculateur de mesure WooCommerce

en: WooCommerce TM Extra Product Options requires WordPress %s or later.
fr_FR: Les options supplémentaire des produits TM de WooCommerce requièrent WordPress %s ou une version ultérieure.

en: WooCommerce is not enabled!
fr_FR: WooCommerce n’est pas activé!

en: WooCommerce settings
fr_FR: Paramètres WooCommerce

en: Year
fr_FR: Année

en: Year - Day - Month
fr_FR: Jour - Mois - Année

en: Year - Month - Day
fr_FR: Jour - Mois - Année

en: Year . Day . Month
fr_FR: Jour . Mois . Année

en: Year . Month . Day
fr_FR: Jour . Mois . Année

en: Year / Day / Month
fr_FR: Jour / Mois / Année

en: Year / Month / Day
fr_FR: Jour / Mois / Année

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, but show price
fr_FR: Oui, mais afficher prix

en: You are not allowed to delete this item.
fr_FR: Vous ne pouvez pas supprimer cet élément.

en: You are not allowed to edit this item.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à modifier cet élément.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
fr_FR: Vous ne pouvez pas déplacer cet élément en dehors de la corbeille.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisés a déplacer cet élément dans la corbeille.

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
fr_FR: Vous ne pouvez pas restaurer cet élément de la corbeille.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
fr_FR: Vous avez tenté d’éditer un élément qui n’existe pas. Peut-être a-t-il été supprimé ?

en: You can generate an Envato Personal Token by %s
fr_FR: Vous pouvez générer un jeton personnel Envato par %s

en: You can only select up to %s choice for %s.
fr_FR: Vous ne pouvez encoder plus de %s caractères pour "%s".

en: You can only select up to %s choices for %s.
fr_FR: Vous ne pouvez encoder plus de %s caractères pour "%s".

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
fr_FR: Vous ne pouvez éditer cet élément parce qu’il se trouve dans la corbeille.

en: You cannot add any more extra options.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter plus d’options supplémentaires.

en: You cannot add negative priced products to the cart.
fr_FR: Vous ne pouvez ajouter des produits aux prix négatifs au panier.

en: You cannot add zero priced products to the cart.
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter des produits à zéro à des prix au panier.

en: You cannot enter more than %s characters for "%s".
fr_FR: Vous ne pouvez encoder plus de %s caractères pour "%s".

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
fr_FR: Vous ne pouvez déplacer cet élément dans la corbeille. %s est actuellement en cours d’édition.

en: You cannot select that date!
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner cette date !

en: You have already activated that purchase code on another domain!
fr_FR: Vous avez déjà activé ce code d’achat sur un autre domaine !

en: You have already activated your purchase code!
fr_FR: Vous avez déjà activé votre code d’achat !

en: You must enter at least %s characters for "%s".
fr_FR: Vous devez encoder au moins %s caractère pour "%s".

en: You must select at least %s choice for %s.
fr_FR: Vous devez encoder au moins %s caractère pour "%s".

en: You must select at least %s choices for %s.
fr_FR: Vous devez encoder au moins %s caractère pour "%s".

en: You must select exactly %s choice for %s.
fr_FR: Vous devez encoder au moins %s caractère pour "%s".

en: You must select exactly %s choices for %s.
fr_FR: Vous devez encoder au moins %s caractère pour "%s".

en: Your Envato Personal Token.
fr_FR: Votre jeton personnel Envato.

en: Your Envato username.
fr_FR: Votre nom d’utilisateur Envato.

en: Your files are being uploaded
fr_FR: Vos fichiers sont en cours de téléchargement

en: Your settings have been saved.
fr_FR: Vos réglages ont été enregistrés.

en: all
fr_FR: tout

en: any
fr_FR: n’importe

en: characters remaining
fr_FR: caractères restants

en: click this link
fr_FR: cliquez sur ce lien

en: clicking this link
fr_FR: cliquer sur ce lien

[ctx: element quantity input tooltip]
en: Qty
fr_FR: Qté

en: ends with
fr_FR: se termine par

en: files
fr_FR: fichiers

en: greater than
fr_FR: plus grand que

en: here
fr_FR: ici

en: is
fr_FR: est

en: is empty
fr_FR: est vide

en: is not
fr_FR: n’est pas

en: is not empty
fr_FR: n’est pas vide

en: jQuery selector for main product image
fr_FR: sélecteur de jQuery pour l’image du produit principal

en: less than
fr_FR: moins que

en: of these rules match
fr_FR: de ces règles correspond

en: or register the plugin to receive automatic updates.
fr_FR: ou enregistrez le plugin pour recevoir des mises à jour automatiques.

[ctx: post type general name]
en: TM Extra Product Options
fr_FR: Options supplémentaires pour le produit

[ctx: post type general name]
en: TM Global Product Options
fr_FR: Options supplémentaires pour le produit

en: starts with
fr_FR: commence avec

en: this field if
fr_FR: ce champ si
